Co warto wiedzieć o sezonowych produktach?
Dlaczego warto wybierać produkty sezonowe?
Owoce i warzywa kupowane poza sezonem mogą mieć mniej intensywny smak, jak i zapach oraz zawierać więcej szkodliwych substancji chemicznych – pestycydów, czy też nawozów sztucznych – azotanów. Nie zagrażają one nam w bezpośredni sposób, jednak spożywane regularnie i w zbyt dużych ilościach mogą niekorzystnie wpływać na stan zdrowia. Wybierając produkty sezonowe można kierować się również względami ekonomicznymi – są one tańsze, ponieważ znikają często koszty związane z transportem i przechowywaniem, a producent chce sprzedać swój towar jak najszybciej.
Jakie owoce i warzywa powinny znaleźć się w naszym codziennym menu?
Świetnym źródłem witaminy C będą truskawki, które pozwalają ograniczyć poziom złego cholesterolu, jak i łagodzą skutki zapalne w organizmie. Botwinka, dynia, brukselka, kapusta, dostarczą cennych witamin takich jak witamina E. Brzoskwinia, kabaczek czy marchew zapewnią beta-karoten, prowitaminę A, która ma korzystny wpływ na wzrok, co dla starszych osób jest również istotne. Możemy serwować je jako przekąskę, dodatek do obiadu, a z marchewki przygotować nawet ciasto! Zarówno owoce jak i warzywa mogą znaleźć się w menu również pod postacią koktajli. Na bazie 100% soku lub wody stworzymy smaczne połączenia np. koktajl z jabłka, truskawek i szpinaku. Z naszych sezonowych produktów warto wybrać także porzeczki, brokuły, szpinak czy też natkę pietruszki.
Alergeny
W przypadku zachowania umiaru w spożywaniu owoców i warzyw zwraca się uwagę na alergeny, które mogą uczulać. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co może być przyczyną alergii, jednak zbyt częste jedzenie określonych pro-duktów może wywoływać reakcje uczuleniowe. Reakcję alergiczną u dorosłych najczęściej wywołują cytrusy, a z sezonowych owoców: truskawki, poziomki i maliny. Natomiast z warzyw uważajmy na pomidory, seler i pietruszkę.
Jak walczyć z alergią pokarmową?
Wskazana jest przede wszystkim eliminacja alergenu. Dietetyk Natalia Pokorna szczególnie podkreśla, że nie powinnyśmy walczyć z objawami, a przede wszystkim z przyczyną, którą w przypadku wielu alergii jest nieszczelna bariera jelitowa, która ułatwia przenika - nie alergenom. Dlatego też wskazane jest uzupełnienie diety o priobiotyki, uszczelniające błonę, które pomagają utrzymać równowagę mikrobiologiczną oraz immunologiczną. W łagodzeniu alergii pomoże przede wszystkim utrzymanie zdrowego stylu życia. Nie wyleczy to z alergii, ale pomoże ustabilizować jej stan i osłabić objawy. Dobre odżywanie i chociaż minimalna aktywność fizyczna (np. spacery) pomaga lepiej znosić wszelkie alergie.
Świeże, czy przetworzone?
Surowe owoce i warzywa mogą okazać się zbyt ciężkostrawne dla niektórych osób, dlatego można je przygotować na parze. Chociaż świeże produkty zawierają więcej substancji odżywczych, jednak ich mrożenie, w trakcie sezonu, w niewielkim stopniu wpływa na ich spa-dek. Warto również pomyśleć o tradycyjnej metodzie przechowywania, czyli w postaci różnego rodzaju przetworów: konfitur, owoców w syropie, soków, czy też kiszonych ogórków, z których można następnie korzystać przez cały rok. Za domowymi wyrobami przemawia fakt, iż wiemy, co się w nich znajduje. Są one pozbawione chemicznych do datków, konserwantów oraz nie są dosładzane syropem glukozowo – fruktozowym, przez co smakują o wiele lepiej niż produkt dostępny w supermarkecie.
Jedzmy sezonowe produkty!
Nie ulega wątpliwości, że warzywa i owo-ce, a zwłaszcza te sezonowe, to ogromny zastrzyk zdrowia, ponieważ dostarczają organizmowi witam. Są także źródłem błonnika, potasu, wapnia i magnezu. Ich odpowiednia porcja powinna znaleźć się w naszym codziennym menu, nie tylko latem, ale o każdej porze roku.
Ostatnia aktualizacja [17.09.2021]