Co to jest wkład koronowo-korzeniowy i kiedy się go stosuje? Sprawdź, jakie są wskazania do zabiegu!
Na kondycję i wygląd zębów wpływa nie tylko codzienna higiena. Różnego rodzaju urazy oraz schorzenia mogą spowodować nieestetyczne i utrudniające codzienne funkcjonowanie ubytki w uzębieniu. Na szczęście dzięki nowoczesnej protetyce możliwe jest zarówno poprawienie wyglądu uśmiechu, jak i odtworzenie prawidłowego zgryzu i funkcji żucia. Jednym z tego typu rozwiązań jest założenie wkładu koronowo-korzeniowego.
Wkład koronowo-korzeniowy to nic innego, jak specjalistyczne uzupełnienie protetyczne. Stosuje się je wtedy, gdy ząb jest mocno uszkodzony i nie jest możliwa jego rekonstrukcja przy pomocy tradycyjnej plomby lub korony. Wkład wzmacnia ząb od korzenia, zapewniając stabilną bazę dla dalszej odbudowy protetycznej, najczęściej korony. Sprawdź, w jakich sytuacjach można założyć wkład koronowo-korzeniowy i jakie są wskazania do takiego zabiegu.
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?
- Jakie wkłady koronowo-korzeniowe stosuje się w stomatologii?
- Jakie są wskazania do założenia wkładu koronowo-korzeniowego?
- Jak wygląda zabieg założenia wkładu koronowo-korzeniowego?
Czym jest wkład koronowo-korzeniowy?
Wkład koronowo-korzeniowy to stałe uzupełnienie protetyczne stosowane w stomatologii. To rodzaj konstrukcji, która łączy korzeń zęba z odbudowywaną koroną, zapewniając jej stabilność i trwałość. Wkłady koronowo-korzeniowe zakłada się pacjentom po leczeniu kanałowym, gdy tkanki zęba zostały osłabione w wyniku usunięcia nerwu oraz wewnętrznej struktury. Należy pamiętać, że zęby martwe są znacznie bardziej kruche niż zdrowe, dlatego ryzyko ich złamania jest dużo większe. Wkład umożliwia solidne umocowanie korony protetycznej, co przedłuża żywotność zęba i zapobiega jego chwianiu się.
Uzupełnienia tego typu składają się z dwóch części: korzeniowej, którą umieszcza się w kanale korzenia zęba oraz koronowej – to na niej stomatolog umieszcza koronę protetyczną.
Wkład koronowo-korzeniowy pozwala na zachowanie korzenia i części tkanek własnych zęba, co jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także z uwagi na funkcje fizjologiczne. Naturalny korzeń zęba stymuluje tkankę kostną pod dziąsłami, zapobiegając zanikowi kości, do którego często dochodzi po ekstrakcji. Ponadto wkład zwiększa trwałość uzupełnienia. Jest solidnie osadzony w korzeniu, dlatego zapewnia lepszą stabilność korony niż odbudowy protetyczne wykonywane bezpośrednio na resztkach zęba.
Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta możliwe jest założenie wkładu koronowo-korzeniowego. W przypadkach, gdy występują znaczne uszkodzenia w korzeniu zęba lub jest on zbyt krótki, konieczne może być usunięcie zęba i zastąpienie go implantem. Ponadto, jak każda konstrukcja protetyczna, wkład wymaga odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz regularnych kontroli stomatologicznych, aby zapobiegać infekcjom i schorzeniom okolicznych tkanek.
Specjaliści często stosują u pacjentów to rozwiązanie, ponieważ wkład koronowo-korzeniowy pozwala zachować funkcjonalność i wygląd naturalnego zęba. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla zdrowia jamy ustnej, jak i codziennego komfortu.
Rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych
W stomatologii stosuje się wiele rodzajów wkładów koronowo-korzeniowych. Wyboru dokonuje lekarz w zależności od uszkodzeń struktur zęba, jego położenia w jamie ustnej oraz czynników indywidualnych (np. występowania bruksizmu u danego pacjenta). Najpopularniejsze rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych to:
- wkłady metalowe – wykonywane tradycyjnie z metali, takich jak stopy złota, stal nierdzewna czy tytan. Cechują się wysoką wytrzymałością i długowiecznością. Są odporne na duże obciążenia mechaniczne, co sprawia, że dobrze sprawdzają się w przypadku odbudowy zębów trzonowych, narażonych na intensywny nacisk podczas żucia. Ich główną wadą jest estetyka, ponieważ metalowe wkłady mogą prześwitywać przez tkanki zęba. Z tego względu są częściej stosowane do rekonstrukcji zębów trzonowych.
- wkłady z włókna szklanego – są nowocześniejszą alternatywą dla wkładów metalowych. Są elastyczne, co pozwala na lepsze rozkładanie sił podczas żucia i zmniejsza ryzyko pęknięcia zęba. Są również znacznie lżejsze od wkładów metalowych i lepiej się prezentują – ich półprzezroczysta struktura imituje naturalny kolor szkliwa, dlatego używa się ich głównie do odbudowy zębów przednich.
- wkłady ceramiczne – wyróżnia je najwyższa estetyka, dlatego najczęściej wykorzystuje się je przy rekonstrukcji zębów przednich. Kolor i strukturę wkładów ceramicznych można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta, dzięki czemu nowa korona nie odróżnia się od naturalnego zęba. Są odporne na ścieranie, jednak mają mniejszą wytrzymałość niż wkłady metalowe.
Ze względu na technikę zakładania, wyróżnia się także wkłady standardowe – produkowane fabrycznie w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, ale bazujące na uniwersalnym schemacie oraz indywidualne. Te z kolei wytwarzane są na zamówienie na podstawie pobranego wcześniej wycisku.
Kiedy można założyć wkład koronowo-korzeniowy?
Wkład koronowo-korzeniowy to rozwiązanie, które stosuje się w wielu przypadkach jako tańszą i bardziej naturalną alternatywę dla implantu. Wśród wskazań do jego wykonania wymienia się głównie:
- dużą utratę naturalnej części tkanek twardych w trakcie leczenia kanałowego,
- znaczne uszkodzenia korony zęba (bez względu na przyczynę),
- konieczność wzmocnienia zębów filarowych przed założeniem mostu stomatologicznego.
Warto jednak pamiętać, że mimo wskazań, nie u każdego pacjenta możliwe będzie założenie takiego uzupełnienia. Wiele zależy od stanu jamy ustnej i stopnia zaawansowania uszkodzeń zęba oraz stanów zapalnych dziąseł w okolicy zabiegowej.
Jak przebiega odbudowa zęba na sztyfcie?
Cały zabieg założenia wkładu koronowo-korzeniowego odbywa się w ciągu kilku wizyt. Na samym początku lekarz zleca pacjentowi wykonanie zdjęcia RTG i na jego podstawie ocenia czy ząb nadaje się do zabiegu. Jeśli jest taka potrzeba, należy go wcześniej wyleczyć i opracować kanał. Do samego założenia wkładu koronowo-korzeniowego nie jest potrzebne znieczulenie, ponieważ stomatolog pracuje na martwym zębie. Z kolei przy zabiegu endodoncji i opracowywaniu kanału konieczne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego.
Lekarz pobiera wyciski, a następnie, w zależności od sytuacji, zabezpiecza go lub montuje tymczasowy sztyft wraz z koroną. Na kolejnej wizycie usuwa tymczasowe uzupełnienia, oczyszcza kanał i utwardza sztyft, aby założyć tymczasową koronę. Stałą koronę będzie mógł zamontować już na następnej wizycie.
Podczas zabiegu mogą wystąpić następujące komplikacje:
- pęknięcie i złamanie korzenia,
- odcementowanie korony lub sztyftu.
Podsumowanie
Wkłady koronowo-korzeniowe to rozwiązanie stosowane przez stomatologów w celu wzmocnienia korzeni oraz uzupełnienia protetycznego zębów po leczeniu kanałowym. Dobrze założony wkład, w zależności od materiału z jakiego został wykonany, może wytrzymać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu lat. Żywotność uzupełnienia przedłuża prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.
Źródła:
- M. Sobczyk, T. Godlewski, Możliwości zastosowania endokoron w leczeniu protetycznym, „Borgis – Nowa Stomatologia” 2018, nr 3, s. 116-120.
- B. Borsuk-Nastaj, K. Tomera, K. Wróbel i in., Rehabilitacja protetyczna pacjentów chorych na padaczkę. Opis przypadku, „Borgis – Nowa Stomatologia” 2008, nr 4, s. 141-146.
- R. Pazera, J. Szczepańska, Apeksyfikacja i stała odbudowa protetyczna jako sposób leczenia głębokiego złamania koronowo-korzeniowego u pacjenta w wieku rozwojowym – opis przypadku, „Borgis – Nowa Stomatologia” 2015, nr 3, s. 117-123.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]