Co to jest tachykardia i czy jest niebezpieczna?
Praca serca to niezwykle złożony i skomplikowany proces, który rozpoczyna się już u płodu na bardzo wczesnym etapie ciąży. Zadaniem mięśnia sercowego jest dostarczanie krwi do wszystkich komórek ciała. Jego funkcjonowanie przypomina działanie pompy, stąd charakterystyczne pulsowanie. Na przyspieszenie akcji serca mają wpływ różne czynniki, co w zależności od ich rodzaju, może być uznawane za stan chorobowy lub fizjologiczny.
Częstoskurcz przedsionkowy i nadkomorowy należą do grupy zaburzeń rytmu serca. Szybsze bicie serca (tachykardia) występuje zazwyczaj w towarzystwie objawów, takich jak ból w klatce piersiowej, zawroty głowy i duszności. Sprawdź, jakie są inne symptomy oraz przyczyny tachykardii i kiedy przyspieszoną akcję serca należy traktować jako zagrożenie zdrowia lub życia.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy przyspieszone bicie serca zagraża zdrowiu lub życiu?
- Jakie objawy towarzyszą tachykardii?
- Jak leczy się zaburzenia rytmu serca tego typu?
Tachykardia – co to takiego i czy jest niebezpieczna?
Tachykardia to typowo medyczny termin, którym określa się nagłe przyspieszenie pracy serca (przyspieszone tętno). Opisuje on stan, kiedy serce bije z częstotliwością większą, niż wynosi norma w warunkach spoczynkowych (60-100 uderzeń na minutę). O tachykardii mówimy, gdy tętno przekracza 100 uderzeń na minutę, jednak nie zawsze oznacza to zaburzenia rytmu serca, wymagające leczenia. Oznacza to, że nie każdy rodzaj tachykardii jest stanem, zagrażającym zdrowiu lub życiu.
Do przyspieszenia pracy serca może przyczyniać się wiele czynników – wysiłek fizyczny, stres czy nagły wyrzut adrenaliny. Również kofeina, czy nikotyna odpowiadają za szybkie tętno u pacjenta, który wypił zbyt dużo kawy lub wypalił sporo tytoniu. Warto wiedzieć, że w takich przypadkach, jest to wyłącznie fizjologiczna reakcja organizmu, która nie powinna być powodem do niepokoju. Jeśli jednak do przyspieszenia rytmu serca dochodzi bez wyraźnej przyczyny, a dodatkowo towarzyszą temu inne objawy (zwłaszcza duszności i ból w klatce piersiowej), które stopniowo się nasilają, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Rodzaje tachykardii
W medycynie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje tachykardii, jednak nie każda z nich wymaga leczenia. Najczęściej spotykane typy częstoskurczu to:
Tachykardia zatokowa
Jest to najczęstszy rodzaj tachykardii. Powstaje, gdy serce bije szybciej niż zwykle, ze względu na przyspieszenie w węźle zatokowo-przedsionkowym. Może być spowodowana stresującymi sytuacjami, spożyciem kofeiny, alkoholu lub innych substancji pobudzających. Najczęściej jest łagodna i ustępuje samoistnie, dlatego w takim przypadku nie ma wskazań do wizyty u kardiologa ani rozpoczęcia leczenia.
Tachykardia nadkomorowa
W tej postaci tachykardii przyspieszony rytm serca pochodzi z przedsionków lub z obszaru przewodzenia między przedsionkami a komorami. Kiedy dochodzi do nierównego drżenia mięśni przedsionków, tętno gwałtownie przyspiesza. Może występować napadowo lub przewlekle i często wywołuje uczucie kołatania serca, duszności oraz zawroty głowy. Typami tachykardii nadkomorowej są migotanie i trzepotanie przedsionków. O migotaniu przedsionków mówi się, gdy występuje od 350 do nawet 600 uderzeń na minutę, podczas gdy trzepotanie to maksymalnie 300 uderzeń.
Tachykardia komorowa
Ten rodzaj tachykardii występuje, gdy źródło przyspieszonego tętna pochodzi z mięśni komór, zamiast z przedsionków (impulsy elektryczne generowane są wówczas przez komory serca). To poważne zaburzenie pracy mięśnia sercowego, które może zagrażać życiu. Do wystąpienia tachykardii komorowej przyczyniają się: choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, wrodzone wady lub przyjmowanie niektórych leków.
Groźną odmianą tachykardii tego typu jest tzw. migotanie komór – jego głównym objawem są nierówne, bardzo szybkie uderzenia (nawet do 600 na minutę). Tego rodzaju zaburzenia wymagają konsultacji z lekarzem kardiologiem, wykonania odpowiednich badań oraz rozpoczęcia terapii, mającej na celu wyrównanie rytmu serca. Leczenie tachykardii pozwala ochronić pacjenta przed poważnymi konsekwencjami, w tym również zgonem.
Czy kołatanie serca może być niebezpieczne dla zdrowia lub życia?
W większości przypadków jednak tachykardia nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jeśli objawy tachykardii zatokowej są uciążliwe, warto zmienić swój styl życia – w mniejszym stopniu narażać się na stres, ograniczyć sięganie po używki oraz dopasować intensywność wysiłku fizycznego do możliwości swojego organizmu. W takim przypadku wizyta u lekarza nie jest konieczna.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy tachykardia występuje często, a dodatkowo towarzyszą jej inne nieprzyjemne objawy. Nieleczona tachykardia komorowa lub nadkomorowa może prowadzić do ciężkich powikłań, np. niewydolności serca i stwarzać stan zagrażający życiu pacjenta.
Tachykardia – objawy
Choć termin tachykardia obejmuje wyłącznie przyspieszoną akcję serca, to jednak stanowi temu mogą towarzyszyć także inne dolegliwości, w zależności od rodzaju częstoskurczu. Pacjenci z zaburzeniami tego typu skarżą się często także z powodu:
- duszności,
- zawrotów głowy,
- nagłego kaszlu,
- charakterystycznego bólu w klatce piersiowej, który może stopniowo się nasilać,
- osłabienia,
- ubytków w polu widzenia (mroczków przed oczami).
Rzadziej występujące objawy to także: uderzenia gorąca, nadmierne pocenie, odczuwanie lęku lub niepokoju. W skrajnych przypadkach tachykardii, zwłaszcza jeśli pacjent odczuwa trudności w nabieraniu powietrza, może dojść do niedotlenienia i utraty przytomności. Im bardziej dokuczliwe są powyższe dolegliwości, tym pilniej chory powinien skonsultować się z lekarzem kardiologiem.
Przyczyny tachykardii – jakie czynniki przyspieszają rytm serca?
Oprócz bodźców, które fizjologicznie wpływają na szybkie tętno, tachykardia może mieć również podłoże chorobowe. Jakie schorzenia przyczyniają się do zaburzeń pracy serca? Najczęściej są to:
- choroba niedokrwienna serca,
- niewydolność serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- nadczynność tarczycy – nadmierna produkcja hormonów tarczycy, które działają na serce inotropowo i chronotropowo dodatnio, powoduje przyspieszone bicie serca,
- cukrzyca,
- przebyty zawał serca,
- zatrucie pokarmowe,
- grypa (zazwyczaj, gdy w przebiegu wystąpiła wysoka gorączka).
Zdarza się również, że po przeprowadzeniu szeregu badań, lekarz nie stwierdzi żadnych patologii w budowie, ani funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Wówczas tachykardia u pacjenta może mieć podłoże psychiczne (tzw. nerwica serca) i konieczna jest wizyta u psychiatry lub psychologa, który skieruje chorego na psychoterapię.
Tachykardia – jakie są sposoby leczenia tachykardii?
Leczeniem tachykardii zajmuje się wyłącznie specjalista kardiolog. Zanim lekarz zdiagnozuje zaburzenia rytmu serca, przeprowadza szereg badań diagnostycznych, których celem jest nie tylko stwierdzenie, ale również wskazanie rodzaju i głównej przyczyny tachykardii. Szczególnie ważne są wyniki standardowego EKG oraz EKG Holtera, które monitoruje pracę serca przez całą dobę.
EKG, czyli elektrokardiogram, rejestruje elektryczną aktywność serca. EKG wykorzystuje elektrody przymocowane do skóry pacjenta w różnych miejscach (zwykle na klatce piersiowej, nadgarstkach i kostkach), aby mierzyć różnice potencjałów elektrycznych pomiędzy poszczególnymi punktami na ciele. Aparat EKG przetwarza zmierzone sygnały elektryczne i przedstawia je w formie graficznej jako krzywą.
Z kolei EKG Holtera to małe, przenośne urządzenie rejestrujące, połączone z kilkoma elektrodami przymocowanymi do klatki piersiowej pacjenta, które można przypiąć do pasa lub nosić na szyi. Osoba przez całą dobę wykonuje swoje codzienne czynności, podczas gdy tzw. "Holter" rejestruje aktywność serca. Po zakończeniu okresu monitorowania pacjent wraca do lekarza, który zdejmuje urządzenie i przesyła zarejestrowane dane do analizy. Zarówno klasyczne badanie EKG, jak i EKG Holtera to nieinwazyjne, bezbolesne procedury, dlatego nie należy się ich obawiać, czy odkładać w czasie ich wykonania.
Jeżeli lekarz stwierdzi u pacjenta tachykardię, będzie starał się odnaleźć jej przyczynę. Cukrzyca, nadczynność tarczycy, czy inne schorzenia, wymagają odpowiedniego leczenia. Zazwyczaj dobrze dobrane leki pozwalają złagodzić dolegliwości, również te, związane z nieprawidłowym rytmem serca.
Podstawową formą leczenia tachykardii oraz jej objawów jest stosowanie leków spowalniających pracę serca, tzw. beta-blokerów lub blokerów kanału wapniowego oraz preparatów arytmicznych.
Jeśli wybrana przez lekarza terapia farmakologiczna nie przynosi spodziewanych efektów, pacjent może otrzymać skierowanie na kardiowersję elektryczną. To zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, który ma na celu przywrócenie prawidłowego rytmu pracy serca. Podczas kardiowersji wykorzystuje się urządzenie stosowane do defibrylacji, jednak lekarz odpowiednio wcześniej zmienia ustawienia sprzętu. Na ciele pacjenta umieszczane są elektrody, a specjalista monitoruje na ekranie pracę serca chorego i we właściwym momencie aktywuje wyładowanie elektryczne. W niektórych przypadkach potrzebnych jest kilka wyładowań, żeby kardiowersja była skuteczna. Po zabiegu pacjent jest wybudzany i po kilkugodzinnej obserwacji na oddziale może wrócić do domu.
Specjalista może rozważyć także wykonanie u chorego ablacji serca. Polega ona na zniszczeniu tkanek serca, odpowiadających za wysyłanie impulsów przyspieszających tętno. Wykorzystuje się do tego fale radiowe, emitujące energię cieplną. Tę operację wykonuje się znieczuleniu miejscowym – lekarz przez żyłę udową pacjenta wprowadza tzw. koszulki, by następnie poprowadzić przez nie elektrody. Za ich pomocą można zlokalizować źródła arytmii, a następnie zniszczyć tkanki, które przyczyniają się do przyspieszenia rytmu serca.
Innym rozwiązaniem, stosowanym w leczeniu tachykardii jest wszczepienie pacjentowi kardiowertera-defibrylatora (ICD). Urządzenie, poprzez wyładowania elektryczne, ma wyrównywać pracę serca, co pozwala skutecznie ochronić organizm przed wystąpieniem tachykardii. Jego bateria działa zazwyczaj przez kilka lat, a stan sprzętu należy co kilka miesięcy kontrolować w placówce, w której wykonana została operacja.
Warto również pamiętać, że w przypadku nawracających zaburzeń rytmu serca najważniejszy jest zdrowy styl życia. Lekarze zalecają swoim pacjentom unikanie stresowych sytuacji, ograniczenie używek i podejmowanie wysiłku fizycznego o ograniczonej intensywności.
Podsumowanie
Tachykardia to stan, kiedy akcja serca jest szybsza, niż 100 uderzeń na minutę, jednak należy wiedzieć, że nie zawsze wiąże się to z chorobą. Przyspieszony rytm serca może być zjawiskiem fizjologicznym, jeśli pojawia się w efekcie intensywnego wysiłku fizycznego, stresu, spożycia kofeiny, palenia papierosów lub stosowania innych substancji pobudzających. Jeśli tachykardia zdarza się dość często, jest uciążliwa dla pacjenta i towarzyszą jej różnego rodzaju nieprzyjemne dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem.
Źródła:
- E. Horak, Częstoskurcz nadkomorowy, Medycyna Praktyczna, www.mp.pl.
- K. Zapiór, Tachyarytmie wieku dziecięcego – rodzaje zaburzeń oraz postępowanie ratownika medycznego, Praca dyplomowa, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Zaktualizowano: 12.06.2024. Autor aktualizacji: Aleksandra Chojnowska
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [02.07.2024]