Lipoliza iniekcyjna pozwala skutecznie i nieinwazyjnie usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z poszczególnych partii ciała (brzuch, podwójny podbródek, ramiona, „boczki”, czy okolice kolan). W niektórych przypadkach może być alternatywą dla liposukcji, czyli bolesnego i inwazyjnego odsysania tłuszczu.
Zabieg lipolizy iniekcyjnej usuwa komórki tłuszczowe poprzez ich rozpuszczenie – następnie ulegają metabolizmowi i są wydalane z organizmu. W ten sposób można błyskawicznie wymodelować sylwetkę lub owal twarzy. Sprawdź, jak wygląda lipoliza iniekcyjna, jakie są jej efekty i komu specjaliści polecają zabiegi tego typu.
Lipoliza iniekcyjna – co to jest?
Lipoliza iniekcyjna polega na zaaplikowaniu w konkretny obszar ciała mieszanki określonych substancji (fosfatydylocholiny, deoksycholatu oraz L-karnityny lub krzemionki organicznej), której celem jest rozpuszczenie komórek tłuszczowych. Fosfatydycholina PPC występuje naturalnie w ludzkim organizmie jako lecytyna, która współtworzy błony komórkowe. W medycynie znana jest od lat – stosuje się ją m.in. w terapiach zatorów tłuszczowych.
W mieszance przeznaczonej do lipolizy iniekcyjnej podaje się ją w połączeniu z deksycholatem, by doprowadzić do zniszczenia komórek tłuszczowych i rozpadu trójglicerydów. Z kolei L-karnityna, jako substancja wspomagająca, przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu.
Jak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej?
Zanim poddasz się zabiegowi redukcji tkanki tłuszczowej, lekarz medycyny estetycznej przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny. Zapyta o choroby autoimmunologiczne, uczulenia, przebyte schorzenia oraz przyjmowane leki. Następnie dokona oceny stopnia otłuszczenia ciała i dokładnie obejrzy partię ciała, którą chcesz wymodelować. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, zakwalifikuje Cię do zabiegu.
Na wybrany obszar, specjalista nakłada maść znieczulającą, by zastrzyki nie były bolesne dla pacjenta. Kolejnym krokiem jest podanie mieszanki bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, by składniki preparatu mogły zacząć działać. W miejscu iniekcji może pojawić się zaczerwienienie, uczucie ściągnięcia lub pieczenia, które jednak dość szybko mijają.
Liczba zabiegów zależy od ilości tkanki tłuszczowej oraz efektów, jakie chcesz osiągnąć. W niektórych przypadkach, np. przy modelowaniu podbródka, może wystarczyć nawet jeden zabieg lipolizy.
Jak przyspieszyć wydalanie komórek tłuszczowych z organizmu?
Żeby ułatwić organizmowi usunięcie tłuszczu, lekarz może zalecić stosowanie masażu podciśnieniowego oraz wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych. W ten sposób pobudzisz układ limfatyczny, przyspieszysz krążenie i procesy metaboliczne, by jeszcze szybciej usunąć rozpuszczone komórki tłuszczowe.
Lipoliza – kiedy warto udać się na zabieg?
Zabiegi lipolizy iniekcyjnej polecane są głównie osobom z niewielkim nadmiarem tkanki tłuszczowej, które chcą wymodelować określone partie ciała. Metoda ta nie jest polecana jako sposób na odchudzanie, ani w przypadku leczenia otyłości. Składniki zawarte w preparacie nie są w stanie usunąć dużej ilości tkanki tłuszczowej, przez co efekty będą praktycznie niewidoczne.
Lipoliza iniekcyjna świetnie sprawdzi się u osób, u których pojawiło się miejscowe otłuszczenie ciała np. nad kolanami, podbródku, ramionach, czy boczkach. To rozwiązanie dla każdego, kto chce zredukować tłuszcz nagromadzony w konkretnych obszarach, by poprawić proporcje twarzy lub sylwetki.
Lipoliza iniekcyjna czy liposukcja?
W przeciwieństwie do liposukcji lipoliza iniekcyjna nie jest zabiegiem operacyjnym. Choć jej efekty są mniej spektakularne, niż w przypadku odsysania tłuszczu, to jednak nie wymaga interwencji chirurgicznej. Lipolizę wykonuje się wyłącznie w znieczuleniu miejscowym (z użyciem maści), natomiast liposukcja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.
Dodatkowo w przypadku zabiegu liposukcji organizm potrzebuje znacznie dłuższego czasu na regenerację – opuchlizna utrzymuje się kilka tygodni. W tym okresie pacjent musi nosić specjalny strój modelujący sylwetkę i łagodzący dolegliwości. Pełną sprawność odzyskuje się po ok. 2-3 miesiącach od wykonania liposukcji.
Dyskomfort i dolegliwości po zabiegu lipolizy mijają już po kilku dniach, a opuchlizna utrzymuje się maksymalnie przez tydzień. W przeciwieństwie do liposukcji, po lipolizie nie trzeba nosić gorsetu – jest to wręcz niewskazane. Specjaliści zalecają noszenie luźnych ubrań, ze względu na toczący się w tkance tłuszczowej stan zapalny.
Między innymi, również ze względu na małą inwazyjność, lipoliza uznawana jest za bezpieczną procedurę i polecana osobom, które chcą wyłącznie miejscowo zredukować stosunkowo niewielką ilość tkanki tłuszczowej.
Efekty zabiegu lipolizy iniekcyjnej
Jakie korzyści niesie zabieg lipolizy iniekcyjnej? Efekty, jakich mogą się spodziewać pacjenci to głównie:
- zmniejszenie obwodu partii ciała poddanej iniekcji o ok. 4-5 cm,
- poprawa mikrokrążenia,
- stymulacja metabolizmu komórkowego,
- przyspieszenie procesów regeneracyjnych skóry,
- odżywienie i poprawa kondycji skóry.
Rezultaty zależne są od kilku czynników, takich jak miejsce iniekcji, ilość tkanki tłuszczowej oraz liczby zabiegów w serii. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń pozabiegowych i zdrowy styl życia – istotna jest zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna. To pozwoli Ci cieszyć się wymodelowaną sylwetką nawet przez kilka lat.
Warto wiedzieć, że efekty lipolizy iniekcyjnej nie są widoczne od razu. Pacjent może zauważyć je po kilku dniach lub tygodniach. Wynika to z tego, że organizm potrzebuje czasu, by przetworzyć, rozpuścić, a następnie wydalić komórki tłuszczowe. Żeby go w tym wspomóc, warto regularnie wykonywać masaż limfatyczny.