Co przyspiesza metabolizm? Poznaj sprawdzone metody!
Spowolniony metabolizm powoduje, że organizm spala mniejszą liczbę kalorii. W takiej sytuacji ich nadwyżka odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Wpływ na taki stan ma wiele czynników. Część z nich możemy zmienić lub wyeliminować. Sprawdź, jak przyspieszyć metabolizm.
Metabolizm jest często łączony z procesem odchudzania. Faktem jest, że zachodzące w organizmie przemiany metaboliczne mają wpływ na wygląd sylwetki. Problemy ze zgubieniem nadprogramowych kilogramów i nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej są pierwszymi objawami spowolnienia tempa metabolizmu. Przyczyniają się do tego: stres, nieregularne spożywanie posiłków, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednie odżywianie się (spożywanie zbyt małej ilości kalorii, jedzenie w biegu, spożywanie niezdrowej żywności) oraz picie małej ilości wody.
Z artykułu dowiesz się:
Metabolizm – czym jest?
Metabolizm to określenie na wszystkie reakcje chemiczne i przemiany energetyczne, które zachodzą w komórkach żywych organizmów. Są one podstawą wszystkich zjawisk biologicznych. Bez nich nie jest możliwy wzrost i rozmnażanie się komórek, a także reagowanie na bodźce. Mówiąc prościej – metabolizm jest podstawą życia.
Metabolizm to inaczej przemiana materii. W jej trakcie składniki odżywcze dostarczone wraz z pożywieniem są przekształcane w energię. Jest ona wykorzystywana na bieżąco lub magazynowana na czas, w którym będzie potrzebna jej większa ilość.
Metabolizm jest procesem ciągłym. Oznacza to, że zachodzi nieustannie. Niekiedy może naturalnie zwolnić – np. w sytuacjach zagrożenia lub braku energii. Ponadto tempo metabolizmu fizjologicznie obniża się wraz z wiekiem. Znaczący spadek obserwuje się już po 30. roku życia.
Z metabolizmem wiążą się jeszcze dwa ważne pojęcia:
- podstawowa przemiana materii,
- całkowita przemiana materii.
Za podstawową przemianę materii rozumie się tempo procesów metabolicznych, które jest niezbędne tylko do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych. Określane jest ono dla organizmu znajdującego się w stanie czuwania, komforcie termicznym oraz spokoju fizycznym i psychicznym.
Natomiast całkowita przemiana materii to suma wszystkich wydatków energetycznych. Składa się na nią podstawowa przemiana materii, a także aktywność fizyczna podejmowana w ciągu dnia. U poszczególnych osób całkowita przemiana materii jest inna. Jest to kwestia całkowicie indywidualna.
Co przyspiesza metabolizm? Poznaj sprawdzone metody
Tempo przemiany materii można przyspieszyć. Wbrew pozorom nie jest to trudne. W wielu przypadkach wystarczy jedynie zmiana codziennych nawyków.
Na przyspieszenie przemiany materii ma wpływ:
Regularna aktywność fizyczna
Ruch to najprostszy sposób na wzrost tempa przemiany materii. Dzięki aktywności fizycznej wzrasta liczba spalanych kalorii. Organizm potrzebuje też sięgnąć po zapasy energii, co umożliwia spalanie tkanki tłuszczowej. Aby podkręcić metabolizm warto nie tylko wykonywać zaplanowany trening, ale także więcej ruszać się w ciągu dnia (np. chodzić na spacery, wybierać schody zamiast windy, przesiąść się z auta na rower).
Spożywanie odpowiedniej liczby kalorii
Spożywanie zbyt małej liczby kalorii powoduje, że organizm zmniejsza wydatkowanie energii na podstawową przemianę materii. W efekcie metabolizm zwalnia. Dlatego błędem jest myślenie, że niskokaloryczne diety i głodówki przyczynią się do szybszego schudnięcia. Aby poprawić metabolizm należy dostarczać organizmowi tyle kalorii, ile potrzebuje.
Sposób odżywiania się
W licznych badaniach zaobserwowano, że spożywanie posiłków regularnie przyspiesza przemianę materii. Unikanie jedzenia lub zbyt długie przerwy powodują, że organizm zaczyna gromadzić zapasy – spada liczba spalanych kalorii, natomiast rozwija się tkanka tłuszczowa.
Picie wody na czczo
Wypicie z samego rana zimnej szklanki wody przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej nawet o kilkadziesiąt procent. Jak to możliwe? Organizm wykorzystuje energię na jej podgrzanie. Ponadto poprawia się funkcjonowanie układu trawiennego.
Błonnik pokarmowy
Na poprawę metabolizmu ma wpływ również błonnik pokarmowy. Jest to składnik, który reguluje funkcjonowanie układu pokarmowego i przyspiesza perystaltykę, co ma wpływ na trawienie substancji odżywczych z pożywienia.
Relaks i odpoczynek
Kiedy jesteśmy zdenerwowani i zestresowani, wydzielają się tzw. hormony stresu. Są one przyczyną spowolnienia przemiany materii, ponieważ organizm przestawia się na tryb przetrwania. Dlatego, aby przyspieszyć metabolizm, zadbaj o dobre samopoczucie psychiczne. Pomogą Ci regularny relaks, odpoczynek i zdrowy sen.
Naturalne suplementy na metabolizm
Dodatkowo możesz sięgnąć po naturalne suplementy diety przyspieszające metabolizm. Ich składnikami są m.in. zielona herbata, czarny pieprz, kawa. Pamiętaj jednak, że tabletki są jedynie wsparciem. Nie mogą one zastąpić zdrowego stylu życia.
Przyspieszenie metabolizmu a aspekty zdrowotne
Poprawnie funkcjonujący metabolizm umożliwia spalanie tłuszczu, a tym samym zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości. Nadmiar tkanki tłuszczowej jest niebezpieczny dla zdrowia. Przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób - zwłaszcza serca i układu krążenia.
Podsumowanie
Spowolnienie przemiany materii skutkuje nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Możesz przyspieszyć metabolizm domowymi sposobami. Ważne są: regularna aktywność fizyczna, spożywanie produktów z błonnikiem, odpowiednie nawodnienie organizmu, spożywanie wystarczającej liczby kalorii, a także relaks.
Źródła:
- A. Appleton, O. Vanbergen, Metabolizm i żywienie, (red. pol. T. Brzozowski), Edra Urban & Partners, Wrocław 2017.
- R. Berman, Sprawny metabolizm dla bystrzaków, Wydawnictwo HELION, Gliwice 2017.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [19.03.2024]