Pokrzywka u dzieci jest częstą przypadłością. Najczęściej pojawia się na tle alergicznym, ale może też towarzyszyć niektórym chorobom przewlekłym. Ważne jest, aby ustalić czynnik, który ją wywołuje. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnych objawów w przyszłości. Zobacz, jakie są rodzaje pokrzywki u dzieci i jak przebiega leczenie.
Występowanie pokrzywki w populacji jest powszechne. W ciągu całego życia występuje ona nawet u 20% osób. Objawy mogą pojawić się w każdym wieku – bardzo często obecne są u dzieci. Choroba może mieć charakter przewlekły lub ostry. Jej objawy mogą nawracać. Zaobserwowano, że pokrzywka częściej występuje u kobiet.
Pokrzywka u dzieci – definicja
Pokrzywka u dzieci to choroba dermatologiczna, która charakteryzuje się występowaniem zaczerwienienia i bąbli. Pojawiają się one pod wpływem zadziałania jakiegoś czynnika – alergicznego lub niealergicznego.
Objawy pokrzywki to:
- płaskie i wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry zaczerwienienie (przyjmuje różne kształty i rozmiar; bąbel może mieć również perłowy kolor),
- świąd,
- uczucie pieczenia.
Objawy pojawiają się nagle i ustępują samoistnie po pewnym czasie. Mogą być obecne w każdym miejscu na ciele. Niekiedy w przebiegu pokrzywki pojawiają się również inne dolegliwości (np. chrypka, kaszel, spadek ciśnienia tętniczego, bóle i zawroty głowy, nudności).
Objawy pokrzywki przypominają bąble, które występują po poparzeniu pokrzywą. Stąd właśnie nazwa choroby.
Pokrzywka przewlekła i ostra
Ze względu na czas trwania wyróżnia się pokrzywkę:
Pokrzywka ostra to odmiana schorzenia, która charakteryzuje się tym, że objawy ustępują całkowicie w ciągu 6 tygodni. Bardzo często jest związana z nadwrażliwością organizmu na alergeny. Po ustaleniu przyczyny zwykle nie nawraca, jeżeli pacjent unika danego alergenu. Natomiast pokrzywka przewlekła trwa ponad 6 tygodni. Ten rodzaj występuje u 1% osób. W większości przypadków nie udaje się ustalić jej przyczyny. Wiadomo jednak, że rzadko są to alergie. W przypadku pokrzywki przewlekłej objawy mogą ustępować nawet na kilka miesięcy, a następnie pojawiać się ponownie, w tej samej formie.
Obrzęk naczynioruchowy
Bardzo często razem z pokrzywką występuje obrzęk naczynioruchowy. Oba stany mają taki sam mechanizm powstawania. Również wywołują je te same czynniki. Natomiast obrzęk naczynioruchowy obejmuje dolne warstwy skóry i tkanki podskórnej. Zdarza się, że zajmuje również błony śluzowe. Nie powoduje świądu i bólu. Może być niebezpieczny, jeżeli rozwinie się w gardle. U części osób występuje również wrodzony obrzęk naczynioruchowy, jednak nie przebiega on z pokrzywką.
Jak powstaje pokrzywka u dzieci?
POLECANE PRODUKTY