Co może oznaczać ból kości piszczelowej? Sprawdź, jakie są możliwe źródła problemu
Ból kości piszczelowej często kojarzy się z przemęczeniem lub urazem tej okolicy. Warto jednak wiedzieć, że przyczyny dolegliwości w tym miejscu nie zawsze są tak oczywiste. Uczucie tępego, promieniującego bólu wzdłuż goleni może pojawiać się niezależnie od wysiłku, a więc zarówno u osób aktywnych fizycznie, jak i tych, które prowadzą siedząc tryb życia. Zdarza się, że źródłem problemu są wady postawy, noszenie niewłaściwego obuwia, a nawet zaburzenia krążenia.
Jeśli ból kości piszczelowej utrzymuje się przez dłuższy czas, pojawia się podczas chodzenia lub w spoczynku, warto skonsultować się z lekarzem ortopedą. Odnalezienie głównej przyczyny bólu w okolicy piszczeli pozwoli rozpocząć leczenie u źródła. Sprawdź, dlaczego u niektórych pojawia się ból z przodu piszczeli, kto jest w grupie podwyższonego ryzyka oraz jak wygląda diagnostyka i leczenie tego rodzaju dolegliwości.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są najczęstsze przyczyny bólu przedniej części podudzia?
- Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie dolegliwości bólowych piszczeli?
- W jakich sytuacjach zwykle boli kość piszczelowa?
- Jak wygląda diagnostyka przyczyn bólu piszczeli?
- Jak leczyć dolegliwości bólowe kości piszczelowej?
Ból piszczeli z przodu – przyczyny bólu kości piszczelowej
Ból w przedniej części podudzia to przypadłość, która dotyka nie tylko sportowców – dolegliwości w tej okolicy mogą pojawić się u każdego. Najczęściej jest on wynikiem przeciążenia mięśni lub błędów treningowych i w takich sytuacjach zwykle nie stanowi powodu do obaw. Żeby ustąpił, wystarczy wówczas dać ciału więcej czasu na regenerację lub poprawić technikę wykonywania ćwiczeń. Czasami jednak może zwiastować rozwój poważnych schorzeń, dlatego nie powinno się go bagatelizować.
Do najczęstszych przyczyn bólu podudzia należą:
- zespół przeciążenia piszczeli (ang. shin splints) – to jedna z najczęstszych przyczyn bólu z przodu podudzia. W większości przypadków ból związany jest z zapaleniem okostnej kości piszczelowej. Dotyka szczególnie biegaczy, tancerzy oraz osoby intensywnie trenujące na twardym podłożu. Ból zazwyczaj pojawia się podczas ćwiczeń lub tuż po ich zakończeniu i nasila się przy dotyku. Choć jego źródło zwykle zlokalizowane jest wzdłuż przyśrodkowego brzegu piszczeli, może promieniować na przednią część i tam być odczuwany.
- złamanie zmęczeniowe – uszkodzenie kości, do którego dochodzi wskutek powtarzających się mikrourazów, a nie jednego poważnego urazu.
- nadmierne przeciążenie goleni – intensywny wysiłek fizyczny (zwłaszcza bez rozgrzewki), może prowadzić do powstawania mikrourazów mięśni przylegających do kości piszczelowej, co objawia się tępym, rozlanym bólem z przodu nogi.
- źle dobrane obuwie – noszenie ciasnych, za małych lub wymuszających niewłaściwą pozycję stopy butów również bywa źródłem bólu piszczeli. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do zaburzeń w rozkładzie sił podczas ruchu.
- czynniki biochemiczne – wady postawy (np. nadmierna pronacja stopy, skrócenie kończyny czy nierównomierna praca mięśni nóg) także mogą prowadzić do zwiększonego nacisku na piszczel i wywoływać ból,
- kontuzje w obrębie podudzi,
- schorzenia układu ruchu (układu mięśniowo-szkieletowego), np. choroba Osgooda-Schlattera (jałowa martwica guzowatości piszczeli).
Ból piszczeli – kto jest najbardziej narażony?
Choć dolegliwości w okolicy piszczeli mogą pojawić się u każdego, to jednak wyróżnia się czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia bólu. Na to narażone są głównie osoby:
- aktywne fizycznie i sportowcy – szczególnie biegacze, tancerze zawodowi, skoczkowie oraz piłkarze. W wyniku wykonywania powtarzalnych ruchów, doświadczają oni przeciążeń w tych samych okolicach (wzdłuż kości piszczelowej),
- zaczynające intensywne treningi bez wcześniejszego przygotowania,
- wracające do aktywności fizycznej po dłuższej przerwie, np. kontuzji, leczeniu czy okresie ciąży,
- z nadwagą i otyłością – nadmierna masa ciała także prowadzi do przeciążenia kończyn dolnych,
- pracujące głównie w pozycji stojącej (hostessy, kelnerzy, nauczyciele) – wielogodzinne obciążenie nóg przyczynia się do wystąpienia bólu, a noszenie niewłaściwego obuwia i przebywanie na twardej powierzchni dodatkowo intensyfikują dolegliwości,
- osoby z wadami postawy – prawidłowe ułożenie stopy w czasie chodzenia czy ćwiczeń nie jest możliwe ze względu na czynniki biomechaniczne.
Rodzaje bólu piszczeli
Ból piszczeli może przybierać różne formy i pojawiać się w różnych okolicznościach. Warto je obserwować, ponieważ na pewno zapyta o to lekarz podczas wizyty. Charakter, nasilenie oraz czynności, przy których występują dolegliwości to bardzo cenne informacje – pomocne przy stawianiu diagnozy. Najczęściej występujące rodzaje bólu w obrębie kości piszczelowej to:
- ból ostry i nagły – pojawia się zwykle w wyniku kontuzji. Może świadczyć o uderzeniu, złamaniu, naderwaniu mięśnia bądź ostrym rozwoju stanu zapalnego. Bywa też głównym objawem stłuczenia kości. Zwykle towarzyszy mu obrzęk tkanki miękkiej i silna tkliwość przy dotyku.
- ból tępy o charakterze przewlekłym – to typowy objaw przeciążeniowy, który rozwija się stopniowo. Najczęściej występuje u osób aktywnych fizycznie, które wykonują powtarzalne ruchy obciążające nogi (np. bieganie, skakanie, marsz). Może utrzymywać się przez wiele dni lub tygodni, szczególnie jeśli aktywność powodująca mikrourazy nie zostanie w porę przerwana.
- ból piszczeli w spoczynku – jeśli mimo ciszy mechanicznej ból nadal się pojawia, prawdopodobnie jest wynikiem przewlekłego przeciążenia podudzi, zaburzeń krążenia lub funkcjonowania nerwów. Występuje najczęściej po wysiłku fizycznym, ale bywa także objawem niedoboru magnezu lub potasu.
- ból promieniujący do stawu skokowego lub kolana – może mieć źródło poza samą kością piszczelową. Często świadczy o problemach z więzadłami, ścięgnami lub nerwami w obrębie kończyny dolnej.
Jeśli ból z przodu lub w przednio-bocznej części piszczeli nie mija mimo odpoczynku lub wręcz się nasila, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Specjalista pomoże ustalić jego źródło i zaproponuje leczenie, które pozwoli Ci wrócić do normalnego funkcjonowania.
Ból piszczeli z przodu – diagnostyka
Pierwszym krokiem w walce z bólem piszczeli zawsze jest wizyta u lekarza. Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny i zapyta o rodzaj, lokalizację, czas trwania oraz okoliczności występowania dolegliwości. Następnie oceni kończynę pod kątem tkliwości na dotyk, obecności obrzęku, zasinień i zakresu ruchu. Może poprosić pacjenta o wykonanie prostych aktywności, takich jak wspięcie się na palce, zginanie kolana czy stawanie na jednej nodze, aby sprawdzić, które struktury mogą być przeciążone lub uszkodzone.
Najczęściej nie obejdzie się też bez badań obrazowych – lekarze zwykle kierują pacjentów na RTG, USG a jeśli to konieczne, także rezonans magnetyczny. Cennym uzupełnieniem jest także diagnostyka laboratoryjna, czyli morfologia, CRP, OB oraz inne badania krwi.
Leczenie bólu piszczeli
Leczenie bólu piszczeli zależy głównie od jego podstawowej przyczyny. Zwykle niezbędny jest odpoczynek, ale dodatkowo warto stosować również zabiegi z zakresu fizjoterapii oraz fizykoterapii (ultradźwięki, laser, pole magnetyczne). Pomagają one redukować stan zapalny i przyspieszają regenerację tkanek.
Doraźnie można też korzystać z domowych sposobów – zimne okłady czy maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym przyniosą chwilową ulgę w bólu.
Podsumowanie
Ból piszczeli może mieć wiele źródeł, jednak nigdy nie należy go lekceważyć, szczególnie jeśli dokucza przez dłuższy czas lub ma charakter nawracający. Żeby skutecznie go zwalczyć poproś o pomoc lekarza pierwszego kontaktu lub udaj się bezpośrednio do poradni ortopedycznej.
Źródła:
- M. Kram, A. Kurylak, Ból w przebiegu choroby nowotworowej u dzieci i młodzieży, „Współczesna Onkologia” 2006, vol. 10, nr 7, s. 344–348.
- M. Dziewulski, Zagrożenia zdrowotne u młodzieży uprawiającej sport, „Borgis – Medycyna Rodzinna” 2004, nr 3, s. 105-108.
- T. Bara, M. Sibińska, M. Synder, Zastosowanie ortezy czynnościowej w leczeniu stawów rzekomych i zrostów opóźnionych piszczeli w materiale własnym, „Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja” 2007, vol. 9, s. 259-263.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [13.05.2025]