Chcesz wzmocnić i rozciągnąć mięśnie? Postaw na pilates – efekty przed i po Cię zaskoczą! Wskazania, zalety i przykładowy plan treningowy
Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie są bardzo istotne dla utrzymania zdrowia organizmu i dobrej kondycji. Pomagają poprawiać elastyczność tkanki mięśniowej i zapobiegać kontuzjom w czasie treningów cardio lub siłowych. Regularne rozciąganie zwiększa też zakres ruchu w stawach, a ćwiczenia wzmacniające budują wytrzymałość mięśni. Jednym z systemów treningowych tego typu jest pilates, który łączy w sobie elementy ćwiczeń oddechowych, jogi, baletu i aktywności izometrycznych.
Pilates to forma ćwiczeń, która cieszy się ogromną popularnością na całym świecie głównie ze względu na wysoką skuteczność. Systematyczne ćwiczenie tą metodą pozwala wzmocnić mięśnie całego ciała bez ich rozbudowywania i zbędnego obciążania stawów. Sprawdź, czym jest i jakie efekty daje pilates. Podpowiadamy, jak zacząć, kto może praktykować tę aktywność fizyczną oraz czy można schudnąć, ćwicząc pilates.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest pilates i na czym polega ten system ćwiczeń?
- Kto powinien ćwiczyć pilates, a komu zaleca się z tego zrezygnować?
- Jakie efekty dają regularne ćwiczenia pilates?
- Jak może wyglądać przykładowy plan ćwiczeń pilates?
Na czym polega pilates?
Historia pilatesu sięga początków XX w., kiedy to niemiecki sportowiec – Joseph Pilates stworzył tę formę ćwiczeń. W swoich młodzieńczych latach trenował on wiele różnych dyscyplin, m.in. gimnastykę. Po I wojnie światowej pracował jako sanitariusz i opracowywał plany ćwiczeń dla osób po przebytych urazach i operacjach. Zauważył, że przynoszą one efekty, dlatego zaczął rozwijać tę metodę – zdobyła ogromne uznanie zwłaszcza w środowisku tancerzy.
Pilates to system ćwiczeń, który łączy w sobie elementy treningu izometrycznego oraz akcenty zaczerpnięte z form, takich jak balet czy joga. Pilates wyróżnia się niezbyt silną dynamiką, dlatego ceniony jest również przez osoby starsze, pacjentów wymagających rehabilitacji oraz kobiety w ciąży i po porodzie.
Ćwiczenia tego typu nie wymagają szybkości czy dużej siły mięśniowej – mogą je praktykować osoby na każdym poziomie zaawansowania. Pilates pozwala rozwijać wytrzymałość bez nadmiernego rozbudowywania masy mięśniowej. Bardzo korzystnie wpływa także na prawidłową postawę ciała – wzmacnia mięśnie posturalne, które odpowiadają za stabilizację.
W treningu pilatesu liczy się jednak nie tylko ilość serii czy powtórzeń danego ćwiczenia. Technika ta duży nacisk kładzie także na:
- pracę z oddechem – w czasie ćwiczeń należy skoncentrować się na oddechu. Powietrze nabiera się nosem, a wypuszcza ustami, aktywując pracę przepony,
- wzmocnienie „centrum” – przygotowując się do wykonania każdego ćwiczenia, należy aktywować tzw. mięśnie core (mięśnie brzucha, miednicy, przepona i mięsień wielodzielny),
- koncentrację – ćwiczenia powinno się wykonywać z maksymalną uważnością, aby zwiększać świadomość swojego ciała,
- precyzję – dokładność jest ważniejsza niż dynamika: lepiej zrobić mniej powtórzeń prawidłowych niż więcej błędnych,
- systematyczność – żeby uzyskać efekty, należy regularnie ćwiczyć.
Istnieją różne odmiany pilatesu – power pilates, stott pilates, pilates dla kobiet w ciąży. Żeby polubić tę aktywność, warto wybrać rodzaj dopasowany do swoich potrzeb i możliwości.
Dla kogo jest pilates? Wskazania i przeciwwskazania
Pilates to metoda ćwiczeń dla osób w każdym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej. Jest szczególnie polecany tym, którzy chcą poprawić swoją postawę, wzmocnić mięśnie głębokie, zwiększyć ich elastyczność i zredukować napięcie w ciele.
Do ćwiczenia pilatesu najczęściej przekonują się osoby skarżące się na dolegliwości związane z kręgosłupem. Jeśli chcesz zacząć regularnie ćwiczyć, a jednocześnie nie przepadasz za dynamicznymi treningami, pilates jest dla Ciebie.
Również osoby otyłe, które nie powinny nadmiernie obciążać stawów, mogą praktykować sesje pilatesu na macie. To aktywność uznawana za bezpieczną nawet w przypadku dużej masy ciała – ryzyko wystąpienia kontuzji jest bardzo niskie.
Pilates polecany jest także kobietom w okresie ciąży. Pomaga utrzymać dobrą kondycję i odpowiednio przygotować ciało do porodu. Regularne ćwiczenia wzmacniające i rozciągające w ciąży pozwalają szybciej wrócić do pełnej sprawności po porodzie siłami natury. Należy jednak pamiętać, aby wybierać specjalne zajęcia pilatesu dostosowane do potrzeb i możliwości ciężarnych.
Ćwiczenia wykonywane zgodnie z ideą Josepha Pilatesa to również nieocenione wsparcie procesu rehabilitacji w wielu przypadkach. Systematyczne sesje pozwalają zwiększyć zakres ruchu w okolicach urazu lub pozabiegowych i szybciej odzyskać sprawność fizyczną.
Niestety nie każdy może ćwiczyć tą metodą. Unikać tej formy aktywności lub skonsultować się z lekarzem przed jej rozpoczęciem powinny zwłaszcza osoby:
- z ostrymi urazami kręgosłupa,
- po niedawno przebytych operacjach,
- w ciąży wysokiego ryzyka,
- chorujące na nowotwory, zakrzepicę, zaawansowaną osteoporozę.
Pilates – efekty
Regularne ćwiczenie pilatesu przynosi wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i samopoczucia. Efekty takich treningów to m.in.:
- wzmocnienie mięśni brzucha,
- wzmocnienie mięśni głębokich,
- lepsza stabilizacja ciała,
- wysmuklenie sylwetki,
- zwiększenie świadomości własnego ciała,
- poprawa mobilności stawów,
- ulga w bólu pleców,
- redukcja stresu i napięć w organizmie.
Pamiętaj, że aby je uzyskać, niezbędna jest systematyczność, czyli ćwiczenie metodą Pilatesa 1-3 razy w tygodniu.
Pilates – przykładowy plan treningowy
Trening najlepiej zacząć od rozgrzewki, która obejmuje delikatne rozciąganie całego ciała oraz ćwiczenia oddechowe. To pozwoli przygotować mięśnie i umysł do dalszych aktywności. Dopiero potem można wykonywać właściwe ćwiczenia pilatesu.
Zacznij od tzw. „setki”. Połóż się na macie na plecach, zegnij nogi w kolanach i w zależności od poziomu zaawansowania, połóż stopy na macie lub unieś nogi tak, aby Twoje uda i tułów tworzyły kąt prosty. Unieś głowę, górną część tułowia oraz ręce wyprostowane wzdłuż ciała. Pompuj rękoma w górę i w dół, synchronizując ruch z oddechem (5 pompek przy wdechu, 5 przy wydechu). Wykonaj 10 takich serii (razem 100 ruchów).
Kolejnym klasycznym ćwiczeniem jest „roll up”. Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami i rękami ułożonymi wzdłuż za linią głowy. Przy wdechu unieś ręce oraz głowę i powoli zwijaj ciało (krąg po kręgu), unosząc się do pozycji siedzącej. Przy wydechu powoli wróć do pozycji leżącej. Powtórz ćwiczenie 8-10 razy.
Następnie porozciągaj mięśnie nóg. Ułóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach i przyciągnij jedno kolano do klatki piersiowej. Drugą nogę wyprostuj i unieś kilka centymetrów nad matę. Przy wdechu zmień nogi, przyciągając drugie kolano do klatki. Powtórz 8-12 razy na każdą nogę.
Spróbuj także zrobić „deskę”. Ciało w linii prostej podeprzyj na przedramionach. Utrzymaj taką pozycję przez 20-30 sekund (lub krócej, jeśli nie dasz rady), stopniowo wydłużając czas w kolejnych treningach.
Na koniec wykonaj relaksujące rozciąganie w pozycji dziecka zaczerpniętej z jogi. Siądź na piętach i pochyl się do przodu, wyciągając ręce daleko przed siebie. Leż tak przez ok 30-60 sekund i oddychaj głęboko. Wróć do pozycji siedzącej i zakończ trening.
Podsumowanie
Pilates to świetny sposób, aby poprawić krążenie krwi, wzmocnić mięśnie, wysmuklić sylwetkę i pozbyć się uciążliwych bólów kręgosłupa. Jeśli nie ma przeciwwskazań, wykonaj domowy trening i przekonaj się czy jest to aktywność dla Ciebie.
Źródła:
- J. Kloubec, Pilates: how does it work and who needs it?, „Muscles, Ligaments and Tendons Journal” 2011, vol. 1, nr 2, s. 61-66.
- S. Sorosky, S. Stilp, V. Akuthota, Yoga and pilates in the management of low back pain, „Current Reviews in Musculoskeletal Medicine” 2008, vol. 1, nr 1, s. 39-47.
- F. Li, R. Dev, O. Dev i in., Effects of Pilates exercises on spine deformities and posture: a systematic review, „BMC Sports Science, Medicine and Rehabilitation” 2024, vol. 16, s. 55.
- Form Grupa Lekarska, Co to jest Pilates i na czym polega? Wskazania, przeciwwskazania i korzyści terapeutyczne, https://formgl.pl/pilates-co-to-co-daje/ (dostęp: 09.10.2024 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [22.11.2024]