Buzdyganek naziemny to roślina naturalnie występująca na południowych obszarach Azji oraz w Australii. Ziele rozprzestrzeniło się również w niektórych regionach Europy oraz na najcieplejszych terenach Ameryki. Nawet w Afryce na piaskach Sahary prowadzone są uprawy tej rośliny, cenionej ze względu na swoje wyjątkowe właściwości prozdrowotne.
Buzdyganek naziemny (tribulus terrestris) znany jest od wieków w medycynie ludowej, jako środek usprawniający popęd seksualny zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ten cenny afrodyzjak nadal stosuje się w medycynie chińskiej, indyjskiej i bałkańskiej. Jego działanie cenią również osoby zajmujące się ziołolecznictwem – buzdyganek naziemny poprawia krążenie i łagodzi zaburzenia oddawania moczu.
Buzdyganek naziemny – czym jest i jakie ma właściwości?
Buzdyganek naziemny to roślina należąca do rodziny parolistowatych, która naturalnie porasta rejony południowej Azji, Australii oraz niektóre tereny śródziemnomorskie. To gatunek jednoroczny, rośnie zwykle na piaszczystych glebach, ugorach, obrzeżach pól, dlatego jego uprawy prowadzone są głównie w Ameryce Południowej i Afryce.
Rozrośnięte łodygi buzdyganka naziemnego osiągają długość ok. 10-30 cm. Roślina ma charakterystyczne parzystopierzaste i delikatnie owłosione liście oraz żółte kwiaty, złożone z pięciu płatków. Ciekawą nazwę zawdzięcza wyglądowi swoich owoców – mają postać rozłupni pokrytych kolczastymi rozłupkami, które przypominają głowicę buzdyganu, broni używanej w czasach średniowiecza.
Ze względu na szerokie zastosowanie w medycynie ludowej Bałkanów, Chin oraz Indii, buzdyganek zyskał popularność również w wielu innych krajach – m.in. w Polsce. Niestety w naszym kraju dość rzadko można spotkać tę roślinę rosnącą naturalnie, a jeśli już, to jako efemerofit – gatunek zawleczony i przypadkowo pojawiający się we florze danego obszaru geograficznego.
Jakie działanie lecznicze ma buzdyganek naziemny?
Buzdyganek naziemny ceniony jest w ziołolecznictwie ze względu na szereg korzyści zdrowotnych, jakie niesie jego stosowanie. W wywodzącej się z Indii ajurwedzie już przed wiekami polecany był jako środek poprawiający odporność układu immunologicznego.
Z kolei medycyna chińska uważa go za skuteczny afrodyzjak, który pomaga w walce z zaburzeniami erekcji u mężczyzn. Sięgano po niego także w przypadku problemów z płodnością – późniejsze badania potwierdziły, że substancje zawarte w buzdyganku naziemnym pozytywnie wpływają na żywotność plemników.
Co ciekawe, nie tylko mężczyźni mogą korzystać z dobroczynnego działania tej rośliny. Medycyna chińska poleca jej stosowanie także kobietom, u których występują zaburzenia menstruacyjne, problemy z laktacją, czy mastalgia (bóle piersi).
Po suplementy diety na bazie buzdyganka sięgają również sportowcy. Niektóre związki w nim zawarte podnoszą poziom hormonów anabolicznych i przyczyniają się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej.
Składniki zawarte w buzdyganku naziemnym dodatkowo:
- łagodzą zaburzenia oddawania moczu,
- wspomagają walkę z chorobami układu krążenia,
- regulują poziom ciśnienia krwi,
- mają działanie przeciwcukrzycowe.
Właściwości buzdyganka naziemnego – czemu je zawdzięczamy?
Buzdyganek naziemny to roślina bogata w substancje znane w medycynie jako saponiny sterydowe. To m.in. chlorogeniny, gitogeniny, tigogeniny i diosgeniny, które mają strukturę bliską ludzkim hormonom steroidowym. Dzięki temu mogą wpływać na wydzielanie testosteronu u człowieka, co zwiększa popęd seksualny, a tym samym poprawia libido oraz sprzyja budowaniu masy mięśniowej.
Roślina zawiera również związki fenolowe oraz pochodne indolu – substancje, które w połączeniu z saponinami hamują wydzielanie enzymów, przyczyniających się do rozrostu gruczołu krokowego u mężczyzn.
Buzdyganek naziemny – czy pomaga na potencję?
Buzdyganek naziemny uznawany jest za skuteczny afrodyzjak, ponieważ wpływa na układ hormonalny człowieka, podnosząc poziom testosteronu we krwi o ok. 40%. Substancje zawarte w roślinie zwiększają uwalnianie tlenku azotu ze śródbłonka naczyń krwionośnych oraz zakończeń nerwowych. Zwiększenie poziomu testosteronu powoduje pobudzenie seksualne, a tym samym wpływa również na uzyskanie oraz utrzymanie erekcji.
Wyciąg z buzdyganka naziemnego znajduje się także w suplementach diety stosowanych w leczeniu zaburzeń niepłodności oraz łagodzeniu objawów menopauzy u kobiet.