Ból głowy po przebudzeniu – co go powoduje? Poznaj przyczynę problemu i dowiedz się, jak mu zaradzić!
Ból głowy to bardzo powszechna dolegliwość – zdarza się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. W większości przypadków pojawia się od czasu do czasu i najczęściej jest związany z przemęczeniem, osłabieniem, stresem czy zmianami ciśnienia. Jeśli jednak bóle głowy występują regularnie i atakują w określonym czasie, np. po przebudzeniu, przyczyna może być poważniejsza.
Porannych bólów głowy doświadcza wielu pacjentów. Zwykle przypisują je problemom ze snem lub nadmiarowi codziennych obowiązków. Warto jednak wiedzieć, że mogą wywoływać je zupełnie inne czynniki, takie jak obturacyjny bezdech senny, bruksizm czy nadciśnienie tętnicze. Tego typu dolegliwości nie należy bagatelizować, ponieważ mogą prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Sprawdź, o czym może świadczyć ból głowy po przebudzeniu, jakie są jego najczęstsze przyczyny i w jaki sposób można sobie z tym radzić.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego niektórzy odczuwają silny ból głowy po przebudzeniu?
- Jakie schorzenia zalicza się do głównych przyczyn porannych bólów głowy?
- Jakie rodzaje porannych bólów głowy wyróżniamy?
- Jak złagodzić poranny ból głowy?
- Co robić, żeby poranne bóle głowy się nie pojawiały?
Poranny ból głowy – co go powoduje?
Poranna pobudka to dla wielu osób nie tylko koniec nocnego odpoczynku, ale także początek bardzo nieprzyjemnych dolegliwości – ucisku w skroniach lub silnego bólu z tyłu głowy. Może pojawiać się on z jednej lub obydwu stron i być bardzo uciążliwy, szczególnie wtedy, gdy w pośpiechu szykujesz się do pracy. Warto jednak wiedzieć, że ból głowy po przebudzeniu to powszechna przypadłość, która może mieć różne przyczyny. Najczęściej są to:
- problemy ze snem – trudności z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu, a także jego niewłaściwa długość (zbyt krótki lub za długi sen bardzo często powoduje ból tylnej części głowy),
- niewłaściwa pozycja podczas snu,
- przepracowanie i przemęczenie,
- przewlekły stres,
- nadużywanie alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych,
- przyjmowanie zbyt małej ilości płynów (odwodnienie).
Tego rodzaju czynniki można dość łatwo wyeliminować, dbając o higienę snu, relaks oraz unikając używek. Jeśli jednak ból jest bardzo silny lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Ból głowy po przebudzeniu może mieć także inne przyczyny, bardziej złożone – wówczas bywa zwiastunem choroby lub zaburzeń. Żeby się z nim uporać, potrzebne jest odpowiednie leczenie.
Jakie choroby mogą przyczyniać się do porannych bólów głowy?
Poranny ból głowy najczęściej bywa skutkiem złych nawyków, jednak czasami kryje się za nim coś więcej niż tylko niewyspanie czy odwodnienie. Regularne bóle tuż po przebudzeniu mogą być objawem poważnych schorzeń, które wymagają diagnostyki i leczenia. Nie powinno się więc bagatelizować tej dolegliwości, zwłaszcza jeśli pojawia się często lub nasila się z czasem. Do tego przyczyniać się mogą:
- bezdech senny – to jedna z najczęstszych, a jednocześnie rzadko diagnozowanych przyczyn. W trakcie snu dochodzi do krótkich przerw w oddychaniu, co skutkuje niedotlenieniem mózgu i porannym bólem głowy. Niestety większość osób nie ma pojęcia o swoim bezdechu i zrzucają dolegliwości na karb przepracowania.
- bruksizm – mimowolne zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami w nocy prowadzi do napięcia mięśni twarzy i głowy, co skutkuje bólem potylicy lub skroni,
- nadciśnienie tętnicze – w nocy ciśnienie krwi jest niższe i wzrasta dopiero nad ranem, czego efektem u wielu chorych bywa ból głowy po przebudzeniu,
- stany zapalne zębów i jamy ustnej – przyczyniają się do powstawania oddziałujących na nerwy czaszkowe napięć mięśniowych w okolicach szczęki i żuchwy,
- infekcje wirusowe i bakteryjne (zwłaszcza w obrębie górnych dróg oddechowych),
- choroby zatok – szczególnie przewlekłe zapalenie, które po dłuższym przebywaniu w pozycji leżącej wywołuje ból w okolicach czoła i nosa,
- zwyrodnienia kręgosłupa – poranny ból głowy jest najczęściej efektem dolegliwości na odcinku szyjnym,
- zaburzenia depresyjne i lękowe – w tym przypadku poranne bóle głowy spowodowane są problemami ze snem, przewlekłym napięciem i stresem,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub guz mózgu – obrzęki w mózgu oraz ucisk wywierany na poszczególne jego obszary mogą powodować poranne bóle głowy. Chorobom tego typu zwykle towarzyszą też dolegliwości, takie jak zaburzenia świadomości, widzenia, osłabienie mięśni oraz zawroty głowy.
Rodzaje porannych bólów głowy
Warto wiedzieć, że nie każdy poranny ból głowy jest taki sam – mogą się różnić lokalizacją, intensywnością i towarzyszącymi objawami. Tego rodzaju szczegóły powinno się przekazać lekarzowi, ponieważ mogą pomóc odnaleźć przyczynę. Najczęściej pacjenci skarżą się na:
- napięciowy ból głowy – większość osób opisuje go jako uczucie ucisku wokół głowy. Może wynikać ze stresu, napięcia mięśni karku i szyi albo bruksizmu.
- pulsujący ból głowy – to najczęściej migrena. Migrenowy ból głowy może pojawiać się tylko z jednej strony lub obejmować całą głowę. Często towarzyszą mu także inne objawy: światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki czy nudności.
- ból zatokowy – tępy, uciskający ból w okolicy czoła, nosa lub policzków, nasilający się przy pochylaniu głowy,
- ból klasterowy – pojawia się nagle, zwykle po jednej stronie głowy, często wokół oka. Może trwać od kilkunastu minut do kilku godzin i zazwyczaj atakuje o tej samej porze (także nad ranem).
Jak sobie radzić z bólem głowy rano?
Choć większość osób od razu sięga po leki przeciwbólowe, żeby pozbyć się dolegliwości, to jednak nie powinno się stosować ich regularnie (chyba że lekarz zaleci inaczej). Kiedy już się obudzisz i poczujesz ból, wypróbuj kilka domowych metod, które mogą pomóc go złagodzić:
- wypij szklankę wody – w ten sposób szybko dostarczysz organizmowi wody i złagodzisz dolegliwości, jeśli są spowodowane lekkim odwodnieniem,
- delikatnie rozmasuj skronie, szyję i kark – masaż może pomóc zmniejszyć napięcie mięśniowe, a tym samym również napięciowy ból głowy,
- po przebudzeniu usiądź i weź kilka głębokich wdechów – w ten sposób dotlenisz i zrelaksujesz ciało.
Jeśli jednak dolegliwości nie mijają, a wręcz nasilają się w ciągu dnia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Jak zapobiegać porannym bólom głowy?
Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego jeśli cierpisz z powodu porannych bólów głowy, postaraj się ograniczyć czynniki, które mogą je wywoływać. Przede wszystkim zadbaj o higienę snu, nawadniaj organizm i zapewnij mu odpowiednią aktywność fizyczną. Postaw na zbilansowaną dietę i staraj się unikać używek. Jeżeli sama zmiana stylu życia nie pomaga, potrzebna będzie diagnostyka w kierunku schorzeń, takich jak bezdech senny, nadciśnienie tętnicze czy bruksizm.
Podsumowanie
Poranne bóle głowy to dość częsta przypadłość dorosłych. Pamiętaj jednak, że można z nimi walczyć – to możliwe, jeśli odnajdziesz przyczynę. Choć większość z nich wynika z niewyspania, przepracowania czy stresu, nie bagatelizuj bólu głowy. Zgłoś swoje dolegliwości lekarzowi – po ustaleniu czynnika, który je powoduje lub nasila możliwe będzie wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Źródła:
- A. Zduńska, J. Cegielska, J. Kochanowski, Zaburzenia hormonalne a bóle głowy, „Borgis – Postępy Nauk Medycznych” 2010, nr 8, s. 677-684.
- A. Stępień, Bóle głowy związane ze snem, „Neurologia po Dyplomie” 2013, nr 04.
- B. Piwowar, B. Trybulec, M. Barłowska-Trybulec, Postępowanie terapeutyczne u pacjentki z objawami bruksizmu – studium przypadku, „Physiotherapy Review” 2020, t. 24, nr 2.
- D. Domaradzki, P.J. Stryjewski, M. Konieczyńska i in., Obturacyjny bezdech senny – diagnostyka i postępowanie terapeutyczne, „Folia Cardiologica” 2016, t. 11, nr 3, s. 253–259.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [20.05.2025]