Ból brzucha u dziecka. Jakie mogą być przyczyny?
Bóle w okolicy brzucha u najmłodszych to dość powszechne zjawisko. Przyczyny tego stanu mogą być różne, od pojedynczych błędów dietetycznych po poważne choroby. Najważniejsze w tym wypadku jest obserwowanie dziecka i określenie, jakie objawy ogólne towarzyszą bólowi brzucha.
Dziecko boli brzuch z różnych przyczyn. Mogą to być niestrawność po niektórych produktach spożywczych, zbieranie nadmiernych ilości gazów w jelitach, infekcja bakteryjna lub wirusowa. Ból brzucha u dziecka to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarskim. Warto więc wiedzieć, jak reagować na te objawy i co może być potencjalną przyczyną. Nawet niepozorny ból brzucha u młodych pacjentów może zakończyć się interwencją chirurgiczną.
Z artykułu dowiesz się:
Ból brzucha u dziecka – najczęstsze przyczyny
Bóle brzucha u dzieci mają zróżnicowane podłoże. Mogą to być bóle ostre, przewlekłe lub czynnościowe (np. nawracające po odstępie czasu). Najczęściej jednak rodzice mają do czynienia z ostrym bólem brzucha u swojej pociechy. Jego główną przyczyną są błędy dietetyczne lub zakażenia bakteryjne i wirusowe.
Inne rodzaje bólu brzucha to bóle czynnościowe. Pojawiają się one w przebiegu nieprawidłowej pracy przewodu pokarmowego dziecka, co przeważnie zwiastuje zespół jelita drażliwego, kolkę niemowlęcą lub dyspepsję czynnościową. W przypadku bólu brzucha u starszych dzieci często mówi się o bólu brzucha wynikającym ze stresu, co potęguje objawy zespołu jelita drażliwego.
Jeśli mowa natomiast o przewlekłym bólu brzucha, często zwiastuje on obecność poważniejszego stanu zapalnego w obrębie jamy brzusznej. Mogą to być zapalenie wyrostka robaczkowego, choroba refluksowa, choroba wrzodowa lub utrzymujący się zespół jelita drażliwego. Jeśli mamy do czynienia z długo utrzymującym się lub nawracającym bólem, warto szybko udać się do lekarza gastrologa.
Ból brzucha u dziecka a inne objawy
Dolegliwości bólowe w jamie brzusznej mogą pojawiać się nagle, zwiastując poważne stany chorobowe. Ważne jest więc obserwowanie i zweryfikowanie, czy dziecko skarży się na inne niepokojące objawy.
Obecność bólów brzucha może świadczyć o zróżnicowanych problemach zdrowotnych. Postawienie odpowiedniej diagnozy jest wyzwaniem nawet dla wykwalifikowanego lekarza. Stąd też ważna jest obserwacja towarzyszących objawów. Sygnały, które mogą świadczyć o silnym stanie zapalnym, to:
- stany podgorączkowe (a także podwyższona temperatura ciała),
- zaburzenia połykania,
- nietolerancje pokarmowe po spożyciu określonej żywności,
- stale bolący brzuch,
- ból zlokalizowany w prawym dolnym obszarze brzucha,
- wypróżnianie z domieszką krwi,
- zmniejszenie masy ciała dziecka,
- częste skurcze brzucha,
- ból brzucha w okolicy pępka,
- towarzyszące bóle stawowe,
- nudności, wymioty.
Wszystkie wyżej wymienione objawy świadczą o pogorszonym stanie zdrowia dziecka, który wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Co podać na ból brzucha u dziecka?
Złagodzenie bólu brzucha to najważniejsze, na czym powinni skupić się rodzice. Jeśli problem ten występuje regularnie, należy udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Stan ten może zwiastować takie problemy jak np. kamica pęcherzyka żółciowego, zespół jelita drażliwego lub inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego.
Jeśli natomiast bóle występują chwilowo i mają charakter czynnościowy lub ostry, można je złagodzić poprzez stosowanie niektórych preparatów lub naturalnych produktów. Wśród nich znajdują się:
- herbaty ziołowe z rumianku, imbiru, mięty, korzenia lukrecji,
- enzymy trawienne w postaci suplementów,
- preparaty wspomagające trawienie i wydzielanie soków trawiennych (np. kreon wspomaga produkcję soków trawiennych),
- probiotyki (pomagają w odbudowie mikroflory bakteryjnej jelit).
W momencie gdy bóle brzucha powodują biegunki, pocenie się i wymioty, należy podawać dziecku węgiel aktywny i elektrolity. W innych przypadkach należy stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować leki przepisane przez takiego specjalistę.
Podsumowanie
Ból brzucha to nieprzyjemna przypadłość, z którą najmłodsi pacjenci zmagają się dość często. Przyczyny tego stanu mogą być odmienne, ważna jest obserwacja towarzyszących im objawów. W niektórych przypadkach można złagodzić dolegliwości dzięki podstawowym preparatom, które łagodzą ból brzucha i korzystnie wpływają na ruchy robaczkowe jelit (np. redukują zaparcia). Przeważnie są to preparaty enzymatyczne i napary ziołowe, np. napój imbirowy. W innych przypadkach należy podać dziecku konkretne preparaty przepisane lub zlecone przez lekarza w celu odpowiedniego leczenia bólu brzucha.
Źródła:
- P. Albrecht, M. Kotowska, Nawracające bóle brzucha u dzieci – co z nimi począć?, “Pediatria po Dyplomie” 2013, nr 1(17), s. 38-46.
- J.S. Kim, Acute abdominal pain in children, “Pediatric Gastroenterology, Hepatology & Nutrition” 2013, nr 16(4), s. 219-224.
Autor
Mateusz Jagielski-Szczypik – dyplomowany dietetyk, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku Żywienie Człowieka i Dietetyka. Również trener personalny piszący o zdrowiu, suplementacji i znaczeniu stylu życia w kontekście prawidłowej profilaktyki zdrowotnej. Edukator i copywriter w zakresie tematów związanych ze zdrowiem.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [23.10.2024]