Biotyna – sposób na osłabione włosy i paznokcie
Zdrowe włosy i paznokcie są wizytówką człowieka. Dzięki nim wyglądamy dobrze i zadbanie. Tym samym wyższe są nasza samoocena i poczucie wartości. Dobry stan włosów i paznokci świadczy także o tym, że organizm funkcjonuje prawidłowo i nie brakuje mu żadnych substancji odżywczych, witamin i minerałów. Jego nagłe pogorszenie się jest wskazaniem do zastanowienia się, czy nie rozwinął się właśnie niedobór biotyny.
Z artykułu dowiesz się:
Co to jest biotyna?
Biotyna to powszechnie stosowane określenie na witaminę B7. Jest też niekiedy nazywana witaminą H. Jest to organiczny związek chemiczny. Jest on zbudowany z pierścieni imidazolidynowych, tiolowych i jest zakończony grupą karboksylową. Jest obecna w organizmach żywych – zwierzętach, roślinach, a także drożdżach. Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie (podobnie jak pozostałe witaminy z grupy B).
Witamina H pełni bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka. Jest ona potrzebna w wielu procesach i reakcjach biochemicznych. Jest ona enzymem karboksylazy. Oznacza to, że dzięki niej grupa karboksylowa może być przenoszona na inne cząsteczki. Dzięki temu może zachodzić synteza kwasów nukleinowych. Biotyna bierze tym samym udział w metabolizmie białek i węglowodanów oraz syntezie kwasów tłuszczowych.
Witamina H jest potrzebna nie tylko w procesie syntezy kwasów tłuszczowych, ale także glukoneogenezy, czyli tworzenia glukozy będącej źródłem energii dla organizmu człowieka. Wpływa też na stabilizację jej poziomu we krwi.
Biotyna odpowiada też za:
- procesy krzepnięcia krwi (wraz z witaminą K bierze udział w syntezie protrombiny),
- prawidłowe funkcjonowanie tarczycy,
- prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego,
- prawidłowe funkcjonowanie szpiku kostnego i erytrocytów (czerwonych krwinek krwi),
- syntezę niektórych hormonów,
- syntezę cholesterolu.
Witamina H łagodzi objawy zbyt niskiego poziomu cynku i kwasu pantotenowego (witaminy B5). Ponadto jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania gruczołów potowych i łojowych oraz skóry i jej przydatków (włosów i paznokci).
Objawy niedoboru biotyny
Przy niedoborze biotyny pojawia się szereg nieprzyjemnych objawów. Są to:
- nadmierne wypadanie włosów,
- stany zapalne skóry,
- nieprawidłowa produkcja łoju,
- bóle mięśni,
- pogorszenie kondycji paznokci,
- nadmierne złuszczanie się naskórka,
- przetłuszczanie się skóry,
- pogorszenie kolorytu skóry,
- zmiany skórne,
- drętwienie kończyn,
- zapalenie spojówek,
- nadmierne przetłuszczanie się włosów.
Niedobory biotyny są związane z nieprawidłowym metabolizmem kwasów tłuszczowych. Rozpoznaje się go u osób stosujących restrykcyjne diety, cierpiących na zaburzenia wchłaniania, stosujących niektóre leki lub nadużywających alkohol.
Biotyna na włosy – dlaczego warto ją stosować?
Biotyna ma duży wpływ na kondycję włosów. Umożliwia prawidłowy przesyłanie impulsów nerwowych w skórze głowy. Dzięki temu gruczoły łojowe i potowe, a także mieszki włosowe funkcjonują bez zakłóceń.
Dzięki biotynie:
- włosy nie wypadają w nadmiarze, a tym samym nie ma ryzyka łysienia,
- włosy nie ulegają szybkiemu przetłuszczaniu się,
- zwiększa się elastyczność włosów,
- zwiększa się grubość włosów,
- włosy zachowują zdrowy kolor i blask,
- włosy rosną mocniejsze.
Biotyna stymuluje także wzrost włosów i przyspiesza tempo tego procesu. Dzieje się to za sprawą uczestnictwa w produkcji masy keratynowej, która jest składnikiem budulcowym włosa.
W czym znajduje się biotyna?
Biotyna jest syntezowana przez bakterie jelitowe. Aby utrzymać jej odpowiedni poziom, należy dostarczać ją organizmowi wraz z pożywieniem. Znajduje się ona zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.
Witamina B7 jest obecna w następujących produktach spożywczych:
- żółtkach jaj,
- wątrobie,
- sardynkach
- drożdżach piwnych,
- soi,
- orzechach włoskich,
- migdałach,
- marchwi,
- pomidorach,
- szpinaku,
- otrębach,
- gorzkiej czekoladzie,
- kalafiorze.
Żółtko jaja kurzego jest bardzo cennym źródłem biotyny. Jednak w białku obecna jest awidyna, która jest antywitaminą witaminy B7. Oznacza to, że neutralizuje jej działanie. Utrudnia też wchłanianie biotyny. Dlatego niewskazane jest spożywanie surowych jaj. Obróbka cieplna sprawia, że awidyna traci swoje właściwości.
Witamina B7 jest dostępna także w postaci suplementów diety. Wykazano, że na jej wchłanianie mają duży wpływ inne witaminy z grupy B, a także magnez. Dlatego warto wybierać preparaty, które są połączeniem tych składników.
Podusmowanie
Biotyna (witamina H) ma korzystny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Włączenie do diety pokarmów, które są jej cennym źródłem, zapobiega niedoborom. Witamina jest obecna w produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Jest także obecna w preparatach na wzmocnienie i poprawę kondycji włosów.
Źródła:
- M. Paul-Samojedny, Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków, “Aesthetica” 2015, nr 15, s. 40-45.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [18.09.2024]