Badania laboratoryjne to jeden z najlepszych sposobów na to, by zdiagnozować wiele zaburzeń oraz schorzeń. Pobranie krwi i moczu, a następnie poddanie ich analizie, dostarcza ważnych informacji o stanie zdrowia. Zarówno badanie ogólne moczu, jak i morfologię, wykonuje się nie tylko w przypadku podejrzenia choroby – można robić je również rutynowo, by monitorować kondycję swojego organizmu.
Wykonanie badania moczu w czasie miesiączki jest dosyć trudne. Wydzielina z dróg rodnych z domieszką krwi może zanieczyścić próbkę moczu, co wpłynie na wynik analizy. Inaczej wygląda kwestia pobrania krwi – samo krwawienie menstruacyjne nie ma wpływu na jakość próbki, jednak istnieje ryzyko, że zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie, mogą zaburzyć wynik. Sprawdź jak przygotować się do badania krwi i moczu w trakcie miesiączki.
Badanie moczu a okres – czy są jakieś przeciwwskazania?
Choć ogólnie większość specjalistów zaleca, aby badania laboratoryjne wykonywać poza terminem miesiączki, to jednak zdarzają się sytuacje, kiedy diagnostyka nie może czekać. Wiele kobiet zastanawia się wówczas, czy da się pobrać czystą próbkę moczu, by obecność krwi na okolicach zewnętrznych narządów płciowych nie zaburzyła wyniku analizy.
Badanie ogólne moczu – dlaczego jest ważne?
Badanie ogólne moczu to element podstawowej diagnostyki, nie tylko chorób układu moczowego, ale także wątroby. Narząd ten uczestniczy w usuwaniu toksyn z organizmu – wydalane są one wraz z moczem. Wynik badania ogólnego pozwala więc w pewnym stopniu ocenić też jej funkcjonowanie.
Obecność glukozy w pobranej próbce może wskazywać również na obecność cukrzycy – wówczas mówi się o tzw. cukromoczu. Z kolei białko często świadczy o zaburzeniach pracy i stanach zapalnych nerek, jak np. zapalenie kłębuszków nerkowych.
Zazwyczaj jednak badanie ogólne moczu zlecane jest, by potwierdzić lub wykluczyć infekcje układu moczowego. Informacja o obecności krwi, czy bakterii najczęściej wskazuje na zakażenie, jednak zdarza się, że jest jedynie konsekwencją nieprawidłowego pobrania próbki moczu i jej zanieczyszczenia.
Badanie ogólne moczu w czasie miesiączki – przeciwwskazania
Głównym powodem, dla którego w miarę możliwości warto przesunąć termin badania moczu, jest duże ryzyko zanieczyszczenia próbki w czasie miesiączki. Podczas okresu z pochwy wypływają komórki złuszczonego nabłonka macicy wraz z krwią. U kobiet ujście cewki moczowej znajduje się w tzw. przedsionku pochwy, pomiędzy łechtaczką a wejściem do pochwy. Bliska odległość między nimi sprawia, że podczas oddawania moczu, ma on kontakt z wydzieliną pochwową. Jeśli na skutek połączenia wydzielin, w moczu pojawi się krew lub białko, wynik badania zostanie zaburzony, a uzyskana informacja nie będzie precyzyjna.
Warto jednak wiedzieć, że poza ryzykiem zanieczyszczenia próbki, nie ma przeciwwskazań do wykonywania badania moczu w czasie miesiączki. Jeśli więc w danym przypadku istnieją wskazania do pilnej diagnostyki laboratoryjnej, należy ostrożnie pobrać próbkę moczu i oddać ją do analizy. Ważne jest, by pacjentka poinformowała lekarza, który zlecił wykonanie badania, że w danym dniu wystąpiło u niej krwawienie menstruacyjne.
Czy w czasie miesiączki można przeprowadzać badania ginekologiczne?
W tym przypadku wszystko zależy od rodzaju badania. O ile nic nie stoi na przeszkodzie, by lekarz ginekolog zbadał pacjentkę palpacyjnie lub wykonał przezpochwowe USG, to jednak niezalecane jest wykonywanie cytologii, czy diagnostyka stanów zapalnych lub zakażeń dróg rodnych. Obecność krwi menstruacyjnej nie tylko utrudnia przeprowadzenie badań, ale również zaburza wyniki laboratoryjnej analizy pobranego wymazu.
Jeśli jednak występują u Ciebie niepokojące objawy, nie czekaj z wizytą w gabinecie ginekologicznym do zakończenia okresu. Poinformuj lekarza o krwawieniu i dokładnie opisz swoje dolegliwości.
Badanie moczu a okres – o czym należy pamiętać?
Już wiesz, że zanieczyszczenie krwią próbki, pobranej w czasie okresu, uniemożliwi wykrycie ewentualnych infekcji i rozwijających się chorób. To jednak nie jest przesłanką do przesunięcia daty badania, zwłaszcza jeżeli lekarz zlecił jak najszybszą diagnostykę. Jeśli będziesz pamiętać o higienie i zachowasz ostrożność, uda Ci się pobrać czysty mocz.
Jak prawidłowo pobrać próbkę moczu w czasie okresu?
Na szczęście istnieją sposoby na to, by mocz pobierany w trakcie miesiączki nie uległ nadmiernemu zanieczyszczeniu. Żeby pobrać czystą próbkę, trzeba zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną oraz zadbać o to, by mocz nie zetknął się z krwią menstruacyjną.
- W pierwszej kolejności należy dokładnie umyć okolice ujścia cewki moczowej, jednak nie powinno się używać do tego żadnych mydeł, ani żeli. Delikatnie rozchyl wargi sromowe i umyj części intymne samą wodą.
- Żeby zminimalizować ryzyko kontaktu moczu z wydzieliną pochwową, można delikatnie zakryć ujście pochwy, używając do tego jałowego gazika. Niektórzy lekarze zalecają swoim pacjentkom włożenie do pochwy tamponu, który zatamuje wypływanie krwi menstruacyjnej.
- Kolejnym krokiem jest oddanie moczu do specjalnego pojemnika. Najlepiej pobierać pierwszy poranny mocz ze środkowego strumienia. Co to oznacza? Pierwszy strumień powinien trafić do toalety, by wypłukać drobnoustroje z okolic ujścia cewki moczowej. Dopiero drugą porcję należy umieścić w pojemniku – pobrana próbka powinna mieć ok. 50-100 ml.
- Pojemnik trzeba jak najszybciej dostarczyć do laboratorium, najlepiej w ciągu 1-2 godzin. Jeśli nie zdążysz tego zrobić, umieść mocz w lodówce i oddaj do badania najpóźniej 4 godziny od momentu pobrania.
Może się okazać, że mimo podjęcia wszelkich środków ostrożności, do próbki trafi zanieczyszczony mocz, a wyniki badania będą zaburzone. W takiej sytuacji należy powtórzyć badanie po zakończeniu miesiączki.