Życie w ciągłym pośpiechu, przewlekły stres, brak odpowiedniej ilości odpoczynku i niezdrowa dieta – wszystkie te czynniki mogą przyczyniać się do występowania nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Na szczęście matka natura daje wiele możliwości, żeby sobie z nimi radzić domowymi sposobami z pomocą ziół i roślin leczniczych.
Naturalnym remedium na zaparcia i wsparcie mikroflory jelitowej są nasiona babki płesznika. Te niewielkie ziarenka mają skuteczne działanie w przypadku okresowych oraz nawracających dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Sprawdź, jakie są właściwości lecznicze nasion babki płesznik, jak je stosować oraz kto może włączyć babkę płesznik do swojego jadłospisu, a komu lekarze tego nie zalecają.
Babka płesznik – poznaj jej właściwości
Babka płesznik, nazywana również babką afrykańską, to roślina o łacińskiej nazwie Plantago afra L., należąca do rodziny babkowatych. Naturalnie pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego – zachodniej części Azji oraz północnego obszaru Afryki. Uprawiana jest jednak na znacznie szerszą skalę – również w Polsce, ponieważ nie rośnie dziko w naszym klimacie.
Jak rozpoznać babkę płesznik?
Łodyga babki płesznik jest prosta, w górnej części rozgałęziona i osiąga ok. 40 cm wysokości. Pokrywają ją gruczołkowate włoski, obecne również na powierzchni niewielkich, naprzeciwległych liści o podłużnym, ostro zakończonym kształcie. Z ich kątów w okresie kwitnienia (babka płesznik może kwitnąć przez cały rok) wyrastają jasne kwiaty, zebrane w kłosy. Jednak to nie one są głównym surowcem zielarskim – najbardziej cenione, ze względu na swoje właściwości są nasiona babki płesznik. Znajdują się one w torebkach o eliptycznym kształcie, zakończonych otworem, przypominającym wieczko. Wewnątrz każdej z nich są dwa połyskujące, ciemnobrązowe nasiona.
Jak babka płesznik wpływa na organizm?
Nasiona babki płesznik to naturalne źródło białek, tłuszczów, błonnika i substancji śluzowych, które wspierają pracę układu pokarmowego i dbają o zdrowie jelit. Co ciekawe, podobne działanie wykazuje babka jajowata – pamiętaj jednak, że jest to zupełnie inna roślina, niż babka płesznik.
Warto wiedzieć, że babka płesznik zawartością błonnika znacznie przewyższa siemię lniane, bardzo popularne w Polsce. Z tego względu może być z powodzeniem stosowana przez pacjentów, którym lekarz zalecił wprowadzenie tego składnika do codziennego jadłospisu, w celu usprawnienia pracy jelit, czy wsparcia procesu odchudzania.
Babka płesznik pomaga także uporać się z zaburzeniami wypróżnień. Substancje zawarte w jej nasionach pokrywają wyściółkę jelit śluzem, co przyczynia się do poprawy konsystencji mas kałowych i ułatwia ich przemieszczanie w kierunku odbytu. Błonnik wspomaga perystaltykę jelit, co również pozytywnie wpływa na trawienie oraz prawidłowy rytm wypróżnień.
Jak działa babka płesznik na odchudzanie?
Składnikiem, szczególnie cennym w okresie odchudzania, bez wątpienia jest błonnik pokarmowy. Nie tylko wspiera pracę jelit, ale również hamuje apetyt. Błonnik pęcznieje w żołądku, co pozwala odczuwać sytość przez dłuższy czas. W ten sposób osoba na diecie rzadziej czuje się głodna, dzięki czemu nie sięga tak często po kaloryczne przekąski.
Ponadto babka płesznik posiada właściwości, wyrównujące poziom cholesterolu we krwi. Związki chemiczne, zawarte w nasionach, stopniowo pomagają obniżyć stężenie złego cholesterolu (LDL), jednocześnie zwiększając poziom HDL, czyli „dobrego cholesterolu".
Babka płesznik – właściwości przeciwwirusowe
Babka płesznik ceniona jest również ze względu na właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Za to wszystko odpowiada zawarta w niej aukubina, która korzystnie wpływa na zdrowie i pracę wątroby, a także przynosi ukojenie w przypadku wrzodów żołądka.
Babka płesznik – remedium na problemy skórne
Babka płesznik może również pomóc łagodzić dolegliwości przy atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy lub trądziku. Okłady z babki płesznik przyspieszają gojenie, wyciszają stany zapalne oraz przynoszą ulgę w przypadku świądu i pieczenia skóry, które często towarzyszą wspomnianym dermatozom.
Babka płesznik – jak ją stosować?
Nasiona babki płesznika są łatwo dostępne – znajdziesz je w aptekach w formie naturalnej. Możesz także sięgnąć po sam błonnik pokarmowy z jej łusek. Jak wygląda dawkowanie? Nasiona babki płesznik (wystarczy kilka łyżeczek) należy zalać gorącą wodą, przemieszać i odstawić na ok. 15 minut. Powstały kleik można spożyć samodzielnie lub dodać do owsianki, jogurtu, koktajlu, czy sałatki owocowej. Jeśli smak nasion babki płesznik Ci nie odpowiada, wypróbuj kapsułki i tabletki, które zawierają je w sproszkowanej formie.
Warto wiedzieć, że kleik z nasion babki można również stosować zewnętrznie. Nasącz nim wacik lub ściereczkę, a następnie delikatnie przemywaj skórę, dotkniętą zmianami, jak AZS, trądzik, czy łuszczyca. Co ciekawe, niektórzy nakładają papkę także na skalp, by złagodzić dolegliwości skóry głowy. Wystarczy przygotować kleik z 2-3 łyżeczek nasion babki płesznik, a po ostygnięciu, rozprowadzić go na powierzchni naskórka oraz włosów. Babka płesznik działa odżywczo i wzmacniająco, a do tego nadaje pasmom zdrowy, naturalny połysk.
Ile kosztuje paczka nasion lub tabletek? Cena babki płesznik waha się w zależności od formy, w jakiej chcesz ją przyjmować – najtańsze jednak są nasiona w czystej postaci.