Apiterapia – niezwykła moc uzdrowienia, drzemiąca w produktach pszczelich
Apiterapia to rodzaj leczenia wykorzystujący produkty pochodzące od pszczół. Stosowana jest w leczeniu chorób reumatycznych oraz bólu związanego z przewlekłymi urazami za pomocą produktów pszczelich, do których zalicza się nie tylko miód, ale również jad pszczeli, wosk oraz pyłek kwiatowy. Obecnie leczenie chorób produktami naturalnymi zyskuje coraz bardziej na popularności, co obrazuje, jak bardzo jest ona pomocna w medycynie. Jak produkty pszczele mogą wpłynąć na nasze zdrowie?
Z artykułu dowiesz się:
Apiterapia – co to jest?
Apiterapia to sposób leczenia produktami pszczelimi, która ma swoje korzenie w alternatywnej medycynie ludowej. Sama nazwa pochodzi od łacińskiego słowa apis, czyli pszczoła.
W celach leczniczych bardzo duże zastosowanie ma wykorzystanie:
- wosku pszczelego,
- miodu,
- pyłku pszczelego,
- mleczka pszczelego,
- jadu pszczelego,
- propolisu – kitu pszczelego, który wykorzystywany jest do uszczelnienia gniazd.
Odpowiednie ich pozyskanie i proces przetwórstwa pozwala uzyskać dużą dawkę prozdrowotnych witamin i składników w jednej dawce leku.
Leczenie chorób produktami pszczelimi przynosi bardzo dobre rezultaty, zwłaszcza w przypadku oparzeń, odmrożeń, jak i również przyspiesza gojenie się ran. Obecnie z pszczelich surowców wydobywa się ekstrakty, aby uzyskać największe stężenie substancji leczniczych, które później stanowią główny składnik leków o nazwie apiterapeutyki.
Na jakie schorzenia pomaga apiterapia?
Leki zawierające ekstrakty z produktów pszczelich można wykorzystywać do leczenia wielu dolegliwości. Produkty te zawierają aminokwasy egzogenne, wysoce wartościowe białka, witaminy, biopierwiastki oraz elementy biologicznie aktywne o działaniu prozdrowotnym.
Regularne stosowanie produktów pszczelich nie wywołuje z reguły żadnych skutków ubocznych, co wskazuje, że apiterapia jest bezpieczna i dostępna niemalże dla każdego. Oczywiście wyjątkiem jest uczulenie na miód i inne produkty pszczele.
Schorzenia, których leczenie można wspomóc, stosując apiterapeutykę:
- objawy grypy, takie jak katar, kaszel,
- zapalenie gardła,
- problemy z układem pokarmowym, np. wrzody żołądka,
- oparzenia, odmrożenia,
- gojenie ran,
- problemy z układem moczowym.
Rodzaje miodów
Miód dzieli się na różne rodzaje w zależności od pochodzenia:
- miód nektarowy – wytwarzany na bazie nektarów kwiatowych z roślin danego gatunku,
- miód spadziowy – pozyskiwany jest ze spadzi, czyli soków roślinnych,
- miód nektarowo-spadziowy – to połączenie miodu spadziowego wraz z miodem nektarowym.
W Polsce dostępne są miody:
- miód wrzosowy – wspomaga leczenie chorób układu moczowego, jamy ustnej oraz gardła. Posiada intensywny aromat oraz gorzko-słodki smak, a jego skład obfituje w prozdrowotne witaminy i minerały;
- miód wielokwiatowy – jego właściwości lecznicze działają antybakteryjnie, niwelując choroby układu oddechowego, a także wyciszają i wspierają układ nerwowy. Pochodzi z różnych odmian roślin;
- miód gryczany – wspomaga leczenie chorób układu krążenia, wzmacnia organizm oraz wspiera procesy trawienne. Pochodzący z kwiatów gryki miód ma lekko ostry smak i ziołowy aromat;
- miód akacjowy – działa antybakteryjnie, wspomaga leczenie wrzodów. Można go stosować przy problemach z układem trawiennym, ponieważ posiada bardzo łagodny smak i zapach;
- miód lipowy – działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz przeciwgorączkowo. Miód spożywany przed snem może działać kojąco i wyciszająco, co przyczyni się do zdrowszego i bardziej jakościowego snu.
Dodatkowo mleczko pszczele posiada bardzo bogaty skład, który wykorzystywany jest do leczenia wielu chorób serca, układu nerwowego, długo gojących się ran, anemii oraz chorób układu trawiennego.
Przeciwwskazania w apiterapii
Najważniejszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do apiterapii, jest określenie, czy występuje uczulenie na miód i inne pochodne od produktów pszczelich.
Inne przeciwwskazania to:
- cukrzyca,
- insulinooporność,
- inne przeciwwskazania określone przez lekarza.
Podsumowanie
Apiterapia to metoda leczenia, która wykorzystuje lecznicze właściwości i składniki miodu, aby działać nie tylko przeciwzapalnie i antybakteryjnie, ale również wspomagać leczenie układu krążenia, układu oddechowego oraz wspierać regenerację tkanek. Terapia z zastosowaniem produktów pochodzenia pszczelego działa holistycznie na organizm człowieka, co znacząco przekłada się na poprawę jakości zdrowia i życia. Wszystkie produkty do apiterapii możesz znaleźć w aptekach oraz sklepach zielarskich.
Źródła:
- S. Khan, S. Anjum, K. Rahman, M. Ansari, W. Khan , S. Kamal, B. Khattak, A, Khan H. Muhammad, Honey: Single food stuff comprises many drugs, “Saudi J Biol Sci” 2018 Feb., 25(2), s. 320-325.
- V.R. Pasupuleti, L. Sammugam, N. Ramesh, S.H. Gan, Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits, “Oxid Med Cell Longev” 2017, s. 12.
Autor
Mateusz Jagielski-Szczypik – dyplomowany dietetyk, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku Żywienie Człowieka i Dietetyka. Również trener personalny piszący o zdrowiu, suplementacji i znaczeniu stylu życia w kontekście prawidłowej profilaktyki zdrowotnej. Edukator i copywriter w zakresie tematów związanych ze zdrowiem.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]