Antykoncepcja hormonalna – kiedy warto po nią sięgnąć?
Antykoncepcja hormonalna to jedna z najpopularniejszych form zapobiegania ciąży. To dobra alternatywa antykoncepcji dla kobiet, które cierpią na endometriozę, zespół policystycznych jajników lub mają problemy z trądzikiem. Dowiedz się, jakie są możliwe metody antykoncepcji hormonalnej i która z nich może okazać się dla Ciebie najskuteczniejsza.
Antykoncepcja hormonalna to metoda zapobiegania ciąży. Występuje m.in. w postaci tabletek antykoncepcyjnych, a także plastrów antykoncepcyjnych lub krążków dopochwowych. Metoda antykoncepcji hormonalnej polega na wywoływaniu zmian we fluktuacjach hormonów. Przekłada się to na zahamowanie owulacji, uniemożliwienie zapłodnienia komórki jajowej, a w konsekwencji zapobieganie ciąży.
Z artykułu dowiesz się:
Antykoncepcja hormonalna – na czym polega?
Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej to świadome użycie środków zmieniających stężenia hormonów płciowych w celu zapobiegania ciąży. Antykoncepcja hormonalna polega na podawaniu w różnej formie hormonów syntetycznych, które oddziałują na organizm kobiety w celu wywołania określonych zmian w obrębie komórki jajowej.
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej przyczynia się do zahamowania owulacji, co uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej. Jest to bardzo skuteczna metoda zapobiegania ciąży dostępna na rynku. Można więc powiedzieć, że każda forma syntetycznych hormonów podawanych kobiecie stanowi określony rodzaj antykoncepcji.
Antykoncepcja hormonalna – wskazania do stosowania
Jak się okazuje, powody do stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą wykraczać poza obszar zapobiegania ciąży. Warto jednak pamiętać, że pozostałe wskazania do stosowania sztucznych hormonów powinny być omówione wcześniej z lekarzem specjalistą. W tym celu należy udać się do lekarza ginekologa.
Wskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej obejmują:
- zapobieganie ciąży,
- terapię trądziku,
- endometriozę,
- poważne objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego,
- zespół policystycznych jajników,
- brak regularności w krwawieniach,
- bolesne miesiączki.
W zakresie bezpieczeństwa korzystania z antykoncepcji hormonalnej należy stosować się do zaleceń lekarza, ponieważ nieprawidłowo przyjmowane tabletki antykoncepcyjne mogą powodować skutki uboczne.
Rodzaje antykoncepcji hormonalnej
Na rynku oprócz tabletek antykoncepcyjnych dostępne są również inne metody antykoncepcji hormonalnej. Pozwala to na zachowanie szerokich możliwości w zakresie użycia poszczególnych metod. Ważne jest, aby mieć świadomość, jak dany rodzaj terapii hormonalnej może w sposób odmienny oddziaływać na organizm.
Wśród rodzajów antykoncepcji hormonalnej wyróżnia się:
- doustne tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe,
- doustne środki antykoncepcyjne (tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe),
- dopochwowe krążki,
- wkładki wewnątrzmaciczne,
- zastrzyki antykoncepcyjne,
- plastry antykoncepcyjne (przezskórne),
- implanty podskórne.
Decyzję, który rodzaj metody zapobiegania ciąży lub terapii hormonalnej zostanie wybrany, podejmuje lekarz. Niemniej jednak warto mieć wiedzę o alternatywnych metodach wpływania na hormony.
Antykoncepcja hormonalna – wady i zalety
Na początku warto podkreślić, że antykoncepcję hormonalną określa się poprzez indeks Perla (PI). Dostarcza on informacji o tym, ile ze 100 par w ciągu roku, stosując daną metodę, zajdzie w ciążę. Im jest on wyższy wobec regularności współżycia, tym wyższe jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
Należy jednak pamiętać, że skuteczność antykoncepcji hormonalnej i jej rodzaju może nieść ze sobą zalety oraz wady podczas stosowania. Działanie tabletek antykoncepcyjnych, a konkretniej jedno- i dwuskładnikowych, jest bardzo skuteczne w przypadku zapobiegania ciąży oraz leczenia niektórych przypadłości, jednakże może powodować skutki uboczne. Są to m.in. nudności, wymioty, biegunki, spadek libido, bolesność piersi i wzrost masy ciała.
Wkładki domaciczne i implanty podskórne wykazują bardzo wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży, są wygodne oraz bezpieczne w stosowaniu. Mogą z nich także korzystać kobiety karmiące piersią. Nie chronią one jednak przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Zastrzyki, krążki oraz plastry antykoncepcyjne to kolejne metody cechujące się wysoką skutecznością zapobiegania ciąży. Są bezpieczne i szczycą się dużą akceptacją, a zastrzyki nie powodują większego ryzyka stanów zapalnych, np. choroby niedokrwiennej serca. Przeważnie te metody nie mają wad i poważnych skutków ubocznych.
Podsumowanie
Środki antykoncepcji hormonalnej to różnego rodzaju metody zapobiegania ciąży lub terapii hormonalnej. Istnieje wiele rodzajów terapii antykoncepcyjnej, co nie ogranicza kobiet do stosowania tylko jednej metody. Zastosowanie jednak konkretnego sposobu powinno zostać uprzednio przedyskutowane z lekarzem specjalistą. Ważna jest także podstawowa wiedza odnosząca się do poszczególnych metod terapii antykoncepcyjnej, po to, by mieć świadomość potencjalnych działań niepożądanych.
Źródła:
- M. Jóźwik, M. Jóźwik, B. Modzelewska, M. Niewińska, M. Jóźwik, Levonorgestrel-releasing intrauterine system Mirena® (Bayer) for the prevention and treatment of endometrial adenocarcinoma and the incidence of other malignancies in women, “Ginekologia Polska” 2015, s. 305-310.
- L.E. Britton, A. Alspaugh, M.Z. Greene, M.R. McLemore, CE: An Evidence-Based Update on Contraception, “American Journal of Nursing” 2020, s. 22-33.
Autor
Mateusz Jagielski-Szczypik – dyplomowany dietetyk, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku Żywienie Człowieka i Dietetyka. Również trener personalny piszący o zdrowiu, suplementacji i znaczeniu stylu życia w kontekście prawidłowej profilaktyki zdrowotnej. Edukator i copywriter w zakresie tematów związanych ze zdrowiem.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]