Aktywny węgiel i HEPA, czyli jak wybrać filtr do maski antysmogowej?
Jesień i zima to czas, kiedy ludzie mieszkający w miastach bardzo intensywnie zmagają się ze smogiem. Niemal wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak negatywnie na stan zdrowia wpływają zanieczyszczenia powietrza. Smog powoduje problemy z oddychaniem i koncentracją, przyczynia się do powstawania wielu chorób, w tym astmy i raka płuc. Więcej informacji o konsekwencjach smogu, a także sposoby, by się przed nim uchronić można znaleźć w naszym artykule Zanieczyszczone powietrze – jak się przed nim uchronić?
Kiedy monitoringi stanu jakości powietrza biją na alarm, jednym z najlepszych rozwiązań jest zakup odpowiedniej maski antysmogowej wyposażonej we właściwe filtry. Przed jej zakupem, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, by dokonać świadomego i wartościowego wyboru.
Jak dobrać filtr do maski antysmogowej?
Przy wyborze maski na smog bez wątpienia warto skupić się na filtrze będącym jej kluczową częścią. To on zatrzymuje unoszące się w powietrzu drobinki, które dostają się do naszych płuc. Aby filtr przeciwpyłowy działał skutecznie, musi być przede wszystkim regularnie wymieniany.
Przed wymianą dotychczasowego filtra, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Na początku przyjrzyj się swojej masce i kształtowi filtra, który już w niej jest. Wybierając filtr, dobierz taki, który ma dokładnie takim sam kształt. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie kupno filtra tej samej marki, co Twoja maska antysmogowa.
Nie zapomnij o tym, aby zwrócić uwagę na rozmiar. Przycinanie za dużego filtra nie wchodzi w grę – w ten sposób możesz go uszkodzić, i zmniejszyć jego skuteczność. Kolejnym aspektem, który powinieneś wziąć pod uwagę, jest technologia filtracji powietrza. Filtry do masek antysmogowych możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje – filtry typu HEPA oraz filtry z aktywnym węglem. Czym się różnią i jakie mają zastosowanie?
Filtr przeciwpyłkowy HEPA – działanie, zalety i zastosowanie
Filtry HEPA (ang. high efficiency particulate air filter) to filtry powietrza, które służą do dezynfekcji powietrza. Są wykonane ze spiekanego szła, a ich pory mają wielkość 0,3µm. Tak niewielkie otworki umożliwiają zatrzymywanie co najmniej 99,97% zanieczyszczeń mechanicznych. Oprócz tego filtry HEPA blokują różnego rodzaju bakterie i wirusy, a także grzyby i pierwotniaki.
Zaletą tego typu filtrów jest ich wysoka skuteczność. Filtr HEPA wyłapuje prawie 100% cząsteczek o średnicy większej niż 0,3 mikrometra, ale jest skuteczny także w przypadku drobinek o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Filtry HEPA przeznaczone do masek antysmogowych są często wykonywane przy użyciu specjalnej technologii, dzięki której wdychane powietrze stawia niewielki opór i oddychanie staje się łatwiejsze. Z perspektywy użytkownika jest to bardzo ważny parametr – w końcu maska antysmogowa nie powinna utrudniać oddychania, a wręcz przeciwnie – powinna nam w tym pomagać.
Filtr węglowy do maski antysmogowej – działanie, zalety i zastosowanie
Innym typem filtrów do masek antysmogowych są filtry węglowe wykorzystujące absorpcyjne właściwości węgla. Ich działanie polega na przyciąganiu naładowanych ujemnie cząsteczek zanieczyszczeń przez naładowane dodatnio jony węgla. Ten sposób pozwala na zatrzymanie nawet 99,99% zanieczyszczeń.
Filtry węglowe do maski przeciwpyłowej absorbują smog, czyli zawiesiny stałe PM2.5 i PM10, ale nie tylko – oprócz tego chronią Cię przed toksynami, dymem tytoniowym, spalinami, naskórkiem zwierząt, pyłkami roślin oraz kurzem, co jest szczególnie ważne, jeśli jesteś alergikiem. Aktywny węgiel wchłania też nieprzyjemne zapachy, co jest znaczące podczas poruszania się po zakorkowanym i zatłoczonym mieście. Warto podkreślić, że filtry węglowe chronią przed zanieczyszczeniami mechanicznym, ale także przed zanieczyszczeniami typu gazowego, takimi jak NO2, SO2 czy ozon.
Pełny zakres filtrów do masek antysmogowych dostępnych w e-Ziko znajdziesz na naszej stronie w zakładce Filtry i akcesoria do masek antysmogowych
Filtry N99 – ufaj sprawdzonym rozwiązaniom
Jak widzisz, niezależnie od technologii, producenci masek i filtrów przeciwpyłkowych dokładają wszelkich starań, aby były one jak najskuteczniejsze – zarówno filtry typu HEPA, jak i filtry węglowe oznaczają się bardzo wysoką skutecznością jednak specjaliści opowiadają się za filtrami węglowymi.
Podczas zakupu filtra warto szukać oznaczenia N99 – taki symbol oznacza, że filtr pochłania 99,99% toksyn i szkodliwych zanieczyszczeń. Spośród filtrów tego typu warto zwrócić uwagę na filtry do masek Dragon, które jako jedyne filtry polskiej produkcji zostały przebadane przez Państwowy Instytut Badawczy CIOP, który potwierdził ich skuteczność i wysoki wskaźnik penetracji poszczególnych pyłów, które tworzą szkodliwy dla naszego zdrowia smog. Dbaj o swoje zdrowie i wybierz filtr charakteryzujący się jak najwyższą absorpcją zanieczyszczeń, pamiętając jednocześnie o regularnej wymianie filtra i czyszczeniu maski.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]