5 sprawdzonych sposobów na niestrawność
Niestrawność to dolegliwość żołądkowa, która pojawia się najczęściej po przejedzeniu. Sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie zespołem dolegliwości przewodu pokarmowego, jednak mimo to często jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Co więcej, niestrawność może być objawem innego, poważniejszego schorzenia, dlatego warto obserwować swój organizm i reagować w porę. Jakie są objawy niestrawności i w jaki sposób sobie z nią radzić? Odpowiedzi na te pytania poznasz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!
Z artykułu dowiesz się:
Objawy niestrawności
Niestrawność (nazywana przez lekarzy dyspepsją) objawia się uczuciem wypełnienia brzucha (czyli tzw. wzdęciami), nudnościami, czkawką, zaparciami oraz zgagą. Niestrawnościom towarzyszą także pieczenie, odbijanie się oraz nieprzyjemny posmak w ustach. Każdy z tych objawów jest bardzo nieprzyjemny, ale możliwy do zwalczenia. Co więcej, można im zapobiegać, dbając o prawidłową dietę oraz odpowiedni sposób jedzenia.
p>Jakie posiłki powodują niestrawność?
Najczęstszym powodem niestrawności jest żywność, którą spożywamy. Wśród najbardziej szkodliwych pokarmów można wymienić:
- potrawy tłuste, a przede wszystkim te smażone w wielokrotnie wykorzystywanym tłuszczu (np. frytki z barów szybkiej obsługi),
- tłuszcze zwierzęce,
- rośliny strączkowe,
- produkty z dużą ilością konserwantów,
Jeżeli masz częste problemy z niestrawnością, zmień swoją dietę na lżejszą. Wprowadź do swojego jadłospisu więcej warzyw i owoców, a zrezygnuj z wymienionych powyżej produktów. Zastanów się również nad sposobem, w jaki jesz. Szybkie jedzenie i połykanie dużych kęsów również może być przyczyną niestrawności. Ważna jest także regularność spożywanych posiłków. Należy jeść ok. 4-5 razy dziennie, pamiętając o właściwej ilości jedzenia. Twój żołądek ma podobną objętość co Twoje dwie zaciśnięte dłonie – posiłek tej wielkości powinien zagwarantować Ci uczucie sytości.
Niestrawność u kobiet w ciąży
Niestrawność w czasie ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Najczęściej jest spowodowana zmianami hormonalnymi oraz naciskiem na organy wewnętrzne, które wywiera rosnące dziecko. Wszystko to sprawia, że przewód pokarmowy pracuje wolniej, w związku z czym kobieta może odczuwać zgagę i inne objawy niestrawności, nawet jeśli wcześniej nie miała takich problemów.
Niestrawność u dzieci
Małe dzieci dość często cierpią na niestrawność, ponieważ ich układ pokarmowy jest delikatny i wrażliwy na nowe jedzenie. Niestrawność u dzieci może objawiać się bólem górnej części brzuszka, nudnościami, wymiotami, a także biegunką oraz odbijaniem o nieprzyjemnym zapachu. Chcąc pomóc dziecku, warto skorzystać z naturalnych środków i ziół, o których piszemy nieco niżej.
Ile trwa niestrawność?
Niestrawność spowodowana ciężkostrawnym posiłkiem nie powinna trwać długo. Przyjmuje się, że niestrawność trwająca jeden dzień nie powinna być powodem do większych zmartwień. Jeśli dyspepsja przyjmuje długotrwałą postać i trwa ponad 3 tygodnie, należy w pierwszej kolejności przemyśleć swój jadłospis, a w drugiej – udać się do lekarza specjalisty. Jest to bardzo ważne, ponieważ chroniczna niestrawność może być objawem poważnych chorób przewodu pokarmowego, takich jak niedrożność jelit czy choroba wrzodowa żołądka.