5 domowych przepisów na peeling całego ciała
Peeling całego ciała jest jednym z najczęściej zalecanych zabiegów pielęgnacyjnych. Pomaga on usunąć martwe komórki naskórka, dzięki czemu mogą tworzyć się nowe, a skóra regenerować się i cyklicznie odnawiać. W drogeriach dostępne są specjalne kosmetyki. Można jednak zrobić je samodzielnie. Zobacz najlepsze 5 domowych przepisów na peeling całego ciała.
Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi są oczyszczanie i nawilżanie skóry. Jednak nie zawsze są one wystarczające, dlatego warto też wspomóc się peelingiem całego ciała. Trzeba jednak pamiętać, że nie można wykonywać go zbyt często. Takie postępowanie może zaburzyć naturalne procesy podziału komórek. Wielu kosmetologów zaleca, aby peeling całego ciała odbywał się 1–2 razy w tygodniu. Po pewnym czasie można rozpoznać sygnały, świadczące o tym, że skóra potrzebuje tego zabiegu w danym momencie i właśnie wtedy wykonać peeling.
Z artykułu dowiesz się:
Czym jest peeling? Właściwości
Peeling jest zabiegiem kosmetycznym. Jego celem jest złuszczenie martwego naskórka. Dzięki temu mogą tworzyć się nowe komórki. Tym samym skóra funkcjonuje prawidłowo. Peeling dzieli się na:
- mechaniczny – z zastosowaniem drobinek ścierających,
- enzymatyczny – z zastosowaniem enzymów roślinnych,
- chemiczny – z zastosowaniem specjalnie dobranych kwasów.
Peeling można przeprowadzać na różnych głębokościach. Najczęściej stosowany jest powierzchowny. Taki zabieg można przeprowadzić samodzielnie w domu. Usuwanie głębszych warstw powinno być przeprowadzane tylko pod okiem doświadczonego kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. Peeling może być stosowany na całe ciało lub tylko wybrane partie (np. twarz).
W drogeriach dostępne są różnego rodzaju kosmetyki do peelingu. Jednak osoby, które cenią sobie wyłącznie naturalne składniki, mogą wykonać swoje własne preparaty. Warto jednak nieco wcześniej zapoznać się z wpływem poszczególnych składników na skórę, aby nie pogorszyć jej stanu (np. nie podrażnić cery wrażliwej), a jedynie wspomóc jej funkcjonowanie i poprawić kondycję.
Dlaczego warto stosować peeling?
Gotowe i domowe peelingi do ciała są zalecane każdej osobie. egularne przeprowadzanie zabiegów wpływa istotnie na funkcjonowanie i wygląd skóry. Przede wszystkim zostaje usunięty martwy naskórek. Tym samym zmniejsza się ryzyko zablokowania porów i powstawania zaskórników (lub ropnych krostek, gdy zostaną one zakażone bakteriami bytującymi na skórze).
Domowy peeling przyczynia się do poprawienia kondycji skóry. Dzięki usunięciu warstwy martwego naskórka, składniki obecne w kosmetykach lepiej się wchłaniają. Tym samym komórki są dobrze odżywione. Masaż wykonywany podczas zabiegu powoduje też lepszy przepływ krwi przez tkanki. Dzięki temu skóra jest dobrze ukrwiona i dotleniona.
Peeling poprawia wygląd skóry poprzez usunięcie różnego rodzaju mankamentów i poprawienie jej kolorytu. U osób, które regularnie wykonują peeling ciała, cera wygląda zdrowo, świeżo i młodo. Jest też bardziej promienna i błyszcząca.
Domowe przepisy na peeling całego ciała
Przepisów na domowy peeling do ciała jest wiele. Właściwie można wykorzystać do niego wszystkie naturalne składniki. Trzeba jednak znać ich działanie i dopasować je do posiadanego typu cery.
Domowy peeling z płatków owsianych
Naturalny peeling można przygotować z płatków owsianych. Jest on dobry dla osób z trądzikiem, ponieważ zmniejsza ilość zaskórników, zwęża pory i łagodzi stany zapalne. Potrzebne są:
- szklanka płatków owsianych (zmielonych),
- szklanka ciepłej wody,
- łyżka miodu.
Płatki owsiane trzeba zalać wodą i odczekać kilka minut. Gdy napęcznieją, wystarczy dodać miód i wymieszać.
Domowy peeling z kawy
Peeling kawowy wykonuje się z:
- ¼ szklanki zmielonych ziaren kawy,
- 1 łyżki cukru brązowego,
- 4 łyżek oliwy z oliwek.
Peeling kawowy ma działanie antycellulitowe.
Domowy peeling cukrowy z miodem
Składniki peelingu cukrowego to:
- pół szklanki cukru brązowego,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- 1 łyżka miodu,
- 3 łyżki soku z cytryny.
Taki peeling nie tylko dobrze wygładza skórę, ale też poprawia jej kolor (zmniejsza przebarwienia i zaczerwienienie).
Peeling z olejem kokosowym
Peeling można wykonać też z oleju kokosowego. Potrzebne są:
- 4 łyżki oleju kokosowego,
- pół szklanki soli morskiej,
- starta skórka z limonki,
- 4 krople olejku eterycznego (wybranego).
Olej kokosowy dobrze nawilża skórę, sól złuszcza naskórek, a olejek łagodzi podrażnienia. Inną nazwą tej mieszanki jest peeling solny.
Jogurtowy peeling do ciała
Ta mieszanka doskonale wygładza skórę i łagodzi podrażnienia. Potrzebne są:
- pół szklanki jogurtu naturalnego,
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- 2 łyżki otrębów owsianych lub zmielonych płatków owsianych.
Warto także wiedzieć, jak stosować peeling. Mieszankę trzeba nałożyć na wilgotną skórę, a następnie wmasować okrężnymi ruchami. Po kilku minutach wystarczy spłukać ją ciepłą wodą, osuszyć skórę i nałożyć balsam nawilżający.
Podsumowanie
Regularne stosowanie domowego peelingu do ciała przyczynia się do poprawienia wyglądu i kondycji skóry. Do przygotowania kosmetyku można wykorzystać swoje ulubione składniki: kawę, cukier, miód, olej kokosowy, oliwę z oliwek, jogurt naturalny. Zaleca się, aby tego typu zabieg przeprowadzać raz w tygodniu (lub dwa razy w przypadku osób, które nie mają wrażliwej skóry).
Źródła:
- D. Roguś-Skorupska, G. Chodorowska, Peelingi w dermatologii, “Nowa Medycyna” 2005, nr 2 http://www.czytelniamedyczna.pl/1383,peelingi-w-dermatologii.html (dostęp 23.08.2021).
- Z. Zdrojewicz, A. Lubańska, A. Wyderkowska, Wpływ spożywania płatków owsianych na organizm człowieka, “Medycyna Rodzinna” 2017, nr 20, s. 118-123.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]