4 najlepsze kremy na rozstępy
Rozstępy są efektem uszkodzenia włókien kolagenowych i elastyny skóry właściwej i stanowią przypadłość większości kobiet. Na ich powstawanie ma wpływ wiele czynników – wahania wagi, ciąża, hormony, szybki wzrost, predyspozycje dziedziczne.
Istniejące rozstępy bardzo ciężko zlikwidować, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Jak dbać o skórę, żeby blizny się nie pojawiły? Zobacz 4 propozycje kremów i domowe sposoby, które pomogą Ci w walce z rozstępami.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania rozstępów?
- Które produkty mogą Cię wesprzeć w codziennej pielęgnacji skóry?
- Jak zadbać o odżywienie skóry i jej elastyczność w domowych warunkach?
- Jak zapobiegać utracie elastyczności skóry i powstawaniu rozstępów?
Powstawanie rozstępów – jak do tego dochodzi?
Rozstępy powstają w wyniku gwałtownego rozciągania się skóry, co prowadzi do uszkodzenia elastycznych włókien odpowiedzialnych za jej sprężystość. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku szybkich zmian w objętości ciała, choć rozstępy mogą tworzyć się także wskutek zaburzeń hormonalnych. Na ich powstawanie wpływają także czynniki genetyczne oraz stan zdrowia skóry, np. poziom jej nawilżenia i elastyczności.
W wyniku nadmiernego napięcia włókna elastyny i kolagenu pękają. Tworzą się wówczas charakterystyczne (początkowo czerwone lub fioletowe) pręgi. U większości osób pojawiają się one głównie na udach, biodrach, pośladkach, piersiach czy brzuchu. Z czasem, gdy rozstępy się starzeją, zaczynają blednąć i przybierają jaśniejszy, perłowy odcień. Struktura skóry w tych miejscach pozostaje jednak trwale uszkodzona. Na tego rodzaju zmiany najbardziej narażone są następujące grupy:
- kobiety w ciąży (głównie w III trymestrze),
- dzieci i młodzież w okresie intensywnego wzrostu oraz dojrzewania,
- sportowcy, którzy rozbudowują masę mięśniową,
- osoby z nadwagą i otyłe,
- osoby, u których bardzo szybko postępuje zmniejszenie masy ciała.
Kremy, które zmniejszają widoczność rozstępów i poprawiają elastyczność skóry
1. Krem na rozstępy Mustela Maternite 3 w 1
Dzięki cennym składnikom i zawartości substancji odbudowujących Mustela Maternite pomaga nie tylko zapobiegać powstawaniu rozstępów, ale również redukować już istniejące. Krem rekomendowany jest przede wszystkim kobietom w ciąży, ale może skorzystać z niego każdy. Poleca się go szczególnie osobom narażonym na powstawanie blizn, chcącym zmniejszyć widoczność rozstępów lub poprawić elastyczność skóry.
2. Pharmaceris M Tocoreduct forte
Pharmaceris M Tocoreduct forte to krem na rozstępy rekomendowany dla kobiet od 4 miesiąca ciąży i po porodzie. Choć niektóre kosmetyki na rozstępy mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu, to jednak stosowanie Pharmaceris jest w 100% bezpieczne. Kosmetyk zawiera składniki, takie jak odbudowujący skórę ekstrakt owocowy, odżywcze masło shea oraz proteiny z dyni i witaminę E. Poprawia wygląd istniejących rozstępów i zapobiega powstawaniu nowych, a także łagodzi uczucie swędzenia.
3. Olejek do pielęgnacji skóry Bio-Oil
Nie tylko kremy pomogą Ci zadbać o zdrowy wygląd skóry i ograniczyć powstawanie rozstępów. Olejek Bio-Oil to produkt bogaty w emolienty i wyciągi z roślin. Naturalne olejki intensywnie odżywiają, natłuszczają i wzmacniają barierę ochronną naskórka. W ten sposób pomagają zapobiegać powstawaniu rozstępów. Zaletą tego olejku jest również to, że szybko się wchłania i nie zawiera sztucznych aromatów.
4. Multiaktywny balsam przeciw rozstępom Oillan Mama
Ten kremowy balsam nadaje się do stosowania już od pierwszego trymestru ciąży, jednak sięgnąć po niego może każdy. Za sprawą wielu cennych substancji odbudowujących nie tylko zmniejsza ryzyko powstawania nowych blizn, ale redukuje też widoczność istniejących i zapewnia skórze długotrwałe nawilżenie. Dla najlepszych efektów krem ten należy stosować co najmniej dwa razy dziennie.
Pielęgnacja skóry z rozstępami – jak powinna wyglądać?
Pielęgnacja skóry z rozstępami powinna koncentrować się na poprawie jej elastyczności, nawilżeniu oraz przyspieszeniu odbudowy komórkowej. Niektóre substancje zawarte w kosmetykach oraz zdrowa zbilansowana dieta mogą sprawić, że skóra będzie szybciej produkować nowe włókna kolagenowe oraz elastynowe.
Sam krem przeciw rozstępom, nawet jeśli dodatkowo zwiększa elastyczność skóry, nie wystarczy. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia rutyna pielęgnacyjna. Włącz do niej następujące zabiegi, żeby właściwie zadbać o skórę i zapobiec powstawaniu rozstępów:
- regularne złuszczanie – stosowanie peelingów pozwoli skutecznie usunąć martwe komórki i pobudzić skórę do odnowy,
- szczotkowanie na sucho – przyspiesza mikrokrążenie krwi, dzięki czemu poprawia elastyczność skóry i wspomaga detoksykację,
- masaż bańką chińską – systematycznie wykonywany poprawia wygląd skóry i zmniejsza widoczność rozstępów.
Skuteczne sposoby na walkę z rozstępami i profilaktykę
Warto pamiętać, że żadne kremy nie zlikwidują w pełni już istniejących blizn, ale mogą znacznie poprawić ich wygląd. Z tego względu lepiej zapobiegać niż leczyć – postaw na profilaktykę! Całkowita eliminacja rozstępów jest możliwa tylko w gabinecie medycyny estetycznej, a zabiegi tego typu są kosztowne i wymagają wielokrotnego powtarzania. Jak dbać o skórę i zapobiegać powstawaniu rozstępów? Oto najlepsze sposoby!
Po pierwsze – sport i ruch
Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie! Osoby aktywne mają lepsze samopoczucie i więcej energii na co dzień. Dzięki temu komórki stają się znacznie odporniejsze na uszkodzenia. Warto postawić zwłaszcza na ruch na świeżym powietrzu, nawet kiedy za oknem jest szaro i kropi deszcz. Najlepiej przejść się chociaż na krótki spacer i zrobić kilka przysiadów lub otworzyć szeroko okno i poświęcić czas na kilkunastominutową gimnastykę. Na pewno poczujesz się lepiej, a Twój organizm zacznie szybciej się regenerować.
Po drugie – zbilansowana dieta i nawadnianie
Z pewnością zaskoczeniem nie będzie dla nikogo fakt, że odpowiednia dieta przyczynia się do poprawy stanu zdrowia i kondycji skóry. Dietetycy i lekarze polecają jeść dużo świeżych warzyw i owoców, które są pełne witamin i antyoksydantów. Rano warto spożyć też odpowiednią dawkę węglowodanów, dzięki której zyskasz pozytywną energię na cały dzień. W Twojej diecie nie powinno zabraknąć również produktów, które są naturalnymi antybiotykami, jak czosnek czy miód.
Ważne jest także nawadnianie organizmu. Prawidłowe nawodnienie skóry od wewnątrz wspiera jej elastyczność oraz sprężystość, co może zmniejszać ryzyko pękania włókien kolagenowych i elastynowych. Dorosła osoba powinna wypijać ok. 1,5-2 l wody dziennie.
Po trzecie – sen to zdrowie
Pamiętaj o tym, żeby dać organizmowi czas na odpoczynek. W czasie snu regeneruje się nie tylko energia, ale także skóra. Zapotrzebowanie na sen u osoby dorosłej to około 7-9 godzin w ciągu doby. Jego niedobór osłabia organizm, który w takim stanie może być bardziej narażony na uszkodzenia komórkowe. Odprężona, zrelaksowana skóra jest bardziej elastyczna, a ryzyko powstawania rozstępów znacznie mniejsze.
Po czwarte – pokonaj stres
Nie da się ukryć, że stres jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, szczególnie ten długotrwały. Ma niekorzystny wpływ także na skórę, która może stać się podatna na utratę sprężystości i uszkodzenia.
Nie zawsze da się go uniknąć, jednak można nauczyć się z nim walczyć. Warto zaczynać dzień od krótkich ćwiczeń relaksujących oraz głębokich, długich oddechów. W walce ze stresem pomaga również ulubiona muzyka, a także sport, który sprawia przyjemność i przyczynia się do uwalniania endorfin nazywanych hormonami szczęścia.
Po piąte – korzystaj z sauny
Warto zaufać Finom i co najmniej raz w tygodniu odwiedzić saunę. Choć pobyt w saunie nie usunie rozstępów, może pomóc w pielęgnacji skóry. Korzystanie zarówno z sauny suchej, jak i łaźni parowej poprawia krążenie, co sprzyja lepszemu dotlenieniu i odżywieniu komórek. Ciepło w saunie otwiera pory i wspomaga wydalanie toksyn – to z kolei przyczynia się do ogólnej poprawy kondycji skóry.
Jeżeli nie masz możliwość odwiedzania sauny, możesz zastąpić ją domowym hartowaniem. Wystarczy na zmianę polewać ciało ciepłą i zimną wodą, biorąc prysznic.
Podsumowanie
Regularna pielęgnacja skóry z rozstępami to najlepszy sposób na zmniejszenie ich widoczności i zapobieganie powstawaniu kolejnych. Warto jednak pamiętać, że nie zlikwiduje ona istniejących rozstępów, ponieważ są to trwałe uszkodzenia struktury skóry. Stosowanie kremów, peelingów i innych domowych zabiegów oraz dbanie o swój organizm pozwoli poprawić jej ogólny stan. Dzięki nim możesz wspierać naturalne procesy regeneracyjne, aby przywrócić ciału jędrność i młody wygląd.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [18.10.2024]