31 maja – Światowy Dzień bez Tytoniu! Dlaczego rzucenie palenia na wiosnę to dobry pomysł?
Od 1988 r. Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzimy w ostatnim dniu maja. To święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi na powszechny problem społeczny, czyli palenie papierosów. To okazja, by dowiedzieć się więcej na temat szkodliwości palenia tytoniu i konsekwencjach zdrowotnych, jakie niesie.
Rzucenie palenia nie należy do łatwych zadań – wie o tym każdy, kto przynajmniej raz próbował zwalczyć nałóg i zmienić styl życia na zdrowszy. Pokusa sięgnięcia po kolejnego papierosa jest niezwykle silna, jednak możliwa do pokonania. Sprawdź, dlaczego warto rzucić palenie już teraz i dowiedz się, co dzieje się z ludzkim organizmem po odstawieniu nikotyny.
Z artykułu dowiesz się:
Światowy Dzień bez Tytoniu – dlaczego warto rzucić palenie papierosów i jak to zrobić?
Światowy Dzień bez Tytoniu to okazja, by skupić się na tym, jak powszechnym i niebezpiecznym dla zdrowia zjawiskiem jest palenie papierosów. Zwracając na to uwagę i mówiąc głośno o konsekwencjach zdrowotnych, związanych z paleniem tytoniu, można dotrzeć zarówno do tych, którzy od wielu lat walczą z nałogiem nikotynowym, jak i do osób, zagrożonych uzależnieniem.
Edukacja zdrowotna w tym zakresie jest niezwykle ważna, ponieważ każdego roku na całym świecie w wyniku chorób odtytoniowych umiera ok. 8 mln ludzi, a ponad 20% światowej populacji codziennie sięga po tytoń w różnej formie.
W tym ważnym dniu warto uświadomić sobie, jak wiele korzyści, nie tylko zdrowotnych, może przynieść pokonanie nałogu. Wśród nich są:
- poprawa zdrowia fizycznego – rzucenie palenia znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca, układu oddechowego (przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP), różne rodzaje nowotworów (m.in. rak płuc, gardła, jelita grubego) oraz ryzyko wystąpienia udaru mózgu,
- zwiększenie kondycji fizycznej – rezygnacja z codziennej dawki nikotyny przyczynia się także do poprawy wydolności płuc, a tym samym – wzrostu poziomu tlenu we krwi i lepszej ogólnej kondycji organizmu,
- poprawa jakości życia – osoby, które rzuciły palenie, zazwyczaj mają więcej energii, cieszą się lepszym samopoczuciem oraz znacznie rzadziej borykają się z problemami ze snem,
- oszczędność finansowa – o tym, że palenie tytoniu to kosztowny nałóg, wie każdy, kto czuje potrzebę codziennego sięgnięcia po papierosa. Rzucenie palenia pozwala więc zaoszczędzić pieniądze. Środki, które wcześniej były wydawane na papierosy, możesz przeznaczyć na inne cele, jak podróże, czy rozwijanie hobby,
- poprawa relacji społecznych – osoby świadome negatywnych skutków palenia, często unikają spotkań w gronie palaczy. Rezygnując z palenia, zacieśnisz więzy ze znajomymi, z którymi dawno się nie widziałeś,
- przykład dla innych – ci, którzy rzucili palenie, mogą stać się inspiracją i motywacją dla innych, którzy również chcą zerwać z nałogiem, ale nie potrafią tego zrobić bez odpowiedniego, przyjacielskiego wsparcia.
Pierwsze objawy po odstawieniu papierosów – czego się spodziewać?
Nikotyna jest trucizną, która silnie uzależnia organizm, dlatego zerwanie z nałogiem może być trudne, zwłaszcza dla osób palących od wielu lat. Niektórzy mają za sobą wiele nieskutecznych prób rzucania palenia, ponieważ zazwyczaj pokonywała ich silna pokusa zapalenia papierosa lub nieprzyjemne skutki odstawienia nikotyny. Warto wiedzieć, że objawy odstawienia są jedynie przejściowe, a odczuwane dolegliwości wiążą się z procesem odtruwania organizmu. Najczęściej są to:
- odczuwanie głodu nikotynowego,
- rozdrażnienie i spadek nastroju,
- problemy z koncentracją,
- bóle głowy,
- drażliwość,
- osłabienie i niepokój,
- problemy ze snem,
- ślinotok,
- nadmierna potliwość,
- drobne dolegliwości ze strony układu oddechowego – kaszel, chrypka,
- zwiększony apetyt,
- owrzodzenie jamy ustnej (rzadziej).
Należy jednak pamiętać, że nie u każdego rzucanie palenia będzie się wiązało z wystąpieniem powyższych objawów. Część pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości poza ślinotokiem, dlatego to, jakie symptomy odstawienia nikotyny pojawią się u danej osoby, jest kwestią indywidualną.
Jak regeneruje się Twój organizm od momentu wypalenia ostatniego papierosa?
20 minut – w czasie palenia papierosa ciśnienie krwi gwałtownie wzrasta i spada dopiero po ok.20 minutach po jego wypaleniu.
Pierwsze godziny od rzucenia palenia – pojawia się głód nikotynowy i często również rozdrażnienie, a jednocześnie krążenie krwi zaczyna się stabilizować.
12 godzin – w Twoim organizmie znajdują się już bardzo niewielkie ilości nikotyny i tlenku węgla, dzięki czemu lepiej oddychasz, a Twoje narządy są znacznie lepiej dotlenione. Jeśli podejmiesz aktywność fizyczną, przyspieszysz proces detoksykacji.
24 godziny – Twój organizm usunął w całości szkodliwe substancje, a ryzyko wystąpienia ostrego zawału serca jest znacznie mniejsze.
Pierwsze tygodnie bez papierosów – wyraźnie poprawia się krążenie krwi i wydolność płuc, wyostrzają się także zmysły: węch oraz smak.
1-9 miesięcy – ustępuje kaszel palacza oraz uciążliwe duszności, poprawia się odporność organizmu.
1 rok – ryzyko zachorowania na niedokrwienną chorobę serca zmniejsza się o 50%.
5 lat – spada ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz rozwoju nowotworów jamy ustnej, przełyku, krtani i płuc.
5-15 lat – płuca są czyste, a serce pracuje prawidłowo, dlatego ryzyko wystąpienia chorób serca, czy ciężkich schorzeń układu oddechowego jest podobne, jak u osób niepalących.
Czy nagłe odstawienie papierosów może być niebezpieczne dla zdrowia?
Nie da się zaprzeczyć, że rezygnacja z palenia papierosów jest korzystna dla zdrowia organizmu. Wielu długoletnich palaczy rzuciło nałóg z dnia na dzień, dlatego jak najbardziej można wygrać z uzależnieniem w ten sposób. Z kolei inni wolą stopniowo dostarczać organizmowi nikotyny w mniejszych dawkach, aż do momentu, kiedy pokusa sięgnięcia po kolejnego papierosa nie będzie tak silna i zrezygnują z palenia całkowicie.
Uciążliwe bywają jedynie wspomniane wcześniej objawy odstawienia nikotyny, dlatego w przypadku dużego nasilenia dolegliwości, pomocna może się okazać nikotynowa terapia zastępcza. Umożliwia dostarczanie organizmowi tej substancji w innej formie – poprzez stosowanie gum, tabletek lub specjalnych plastrów. To pozwala zwalczyć nawyk sięgania po papierosa, aby skuteczniej pokonać uzależnienie.
Podsumowanie
Świętuj Światowy Dzień bez Tytoniu i zawalcz na wiosnę o swoje zdrowie. Poszukaj skutecznych sposobów na rzucenie palenia lub poproś o pomoc psychologa, najlepiej doświadczonego w pracy z pacjentami uzależnionymi od nikotyny. Choć pierwsze dni lub tygodnie są najtrudniejszym elementem tej drogi, to jednak z pomocą silnej woli, uda Ci się je przetrwać i pokonać zgubny nałóg. Zadbaj o siebie i swoich bliskich, kończąc z paleniem papierosów raz na zawsze!
Źródła:
- A. Gerstenkorn, M. Suwała, Wykrywanie uzależnienia od nikotyny w podstawowej opiece zdrowotnej, "Borgis - Medycyna Rodzinna" 2003, nr 3-4, s. 108-111.
- A. Sobczak, Współczesne możliwości redukcji szkód wywołanych paleniem tytoniu, "Borgis – Med.ycyna Rodzinna" 2018, nr 1, s. 80-92.
- Palący problem – czyli prawie wszystko o tytoniu i skutkach jego używania. Cz. II, "Borgis – Postępy Fitoterapii" 2009, nr 2, s. 137-140.
- Palący problem – czyli prawie wszystko o tytoniu i skutkach jego używania. Cz. V, "Borgis – Postępy Fitoterapii" 2009, nr 4, s. 265-271.
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dębicy, 31 maja to Światowy Dzień bez Tytoniu, https://www.gov.pl/web/psse-debica/31-maja-to-swiatowy-dzien-bez-tytoniu (dostęp: 17.04.2024 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [20.08.2024]