3 domowe sposoby na ból ucha
Bolące ucho potrafi być bardzo dokuczliwe. Przyczyn nieprzyjemnych dolegliwości może być wiele – ich najczęstszą przyczyną jest toczący się proces zapalny, dlatego zawsze w przypadku bólu ucha, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby ustalić przyczynę. W czasie oczekiwania na wizytę można wypróbować domowe metody, które mogą być również wsparciem terapii konwencjonalnej. Poznaj 3 domowe sposoby na ból ucha.
Domowe sposoby leczenia bólu ucha mogą być bardzo przydatne i przynieść ulgę w przykrych dolegliwościach. Należy pamiętać, aby stosować je z ostrożnością i nigdy nie odkładać konsultacji lekarskiej na później. Warto mieć na uwadze także to, że nie wszystkie metody są odpowiednie przy każdym schorzeniu narządu słuchu. Ponadto nie usuwają one przyczyn bólu ucha, a jedynie chwilowo łagodzą objawy. W razie wątpliwości lepiej powstrzymać się od ich stosowania i od razu skonsultować z lekarzem.
Z artykułu dowiesz się:
Skąd bierze się ból ucha?
Ból ucha może pojawić się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. U młodszych pacjentów zdarza się to zdecydowanie częściej ze względu na specyficzną budowę anatomiczną – dzieci mają znacznie krótszy przewód łączący ucho środkowe z gardłem. Ponadto, maluchy uczęszczające do żłobka, czy przedszkola, narażone są na częsty kontakt z patogenami, wywołującymi stany zapalne i ból ucha spowodowany rozwojem bakterii.
Ból ucha może mieć różne natężenie i charakter, w zależności od przyczyny. Zdarza się, że jest ciągły, kłujący lub pulsujący. Najwięcej problemu sprawia silny ból ucha, promieniujący na całą głowę, ponieważ bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie i trudno go złagodzić.
Zapalenie ucha może przebiegać również z dodatkowymi objawami. Zależą one głównie od tego, co jest przyczyną dolegliwości. Możliwe objawy towarzyszące schorzeniu to:
- uczucie zatkania ucha,
- tkliwość małżowiny usznej,
- pogorszenie słuchu,
- wyciek treści ropnej z przewodu słuchowego,
- szumy uszne,
- ból głowy.
Oprócz tego pojawiają się także objawy ogólne. Mowa o podwyższonej temperaturze ciała, złym samopoczuciu, bólu mięśni, braku apetytu, czy uczuciu rozbicia. Mogą wystąpić również dolegliwości, wskazujące na infekcję górnych dróg oddechowych. Zdarza się to, gdy ból ucha jest powikłaniem takiego zakażenia, co często przytrafia się właśnie dzieciom.
Przyczyny bólu ucha
Objawy oraz rodzaj bólu zależy w dużej mierze od tego, gdzie zlokalizowane są procesy patologiczne. Najczęściej za dolegliwości odpowiadają stany zapalne, urazy, nagromadzenie wysięku lub zmiana ciśnienia. Natomiast warto pamiętać, że nie pojawiają się one, gdy choruje ucho wewnętrzne.
Ból ucha zewnętrznego może być spowodowany:
- infekcją bakteryjną lub grzybiczą ucha,
- półpaścem usznym,
- urazem mechanicznym lub termicznym,
- obecnością ciała obcego w uchu,
- zalegającą woskowiną,
- czyrakiem przewodu słuchowego zewnętrznego,
- chorobami nowotworowymi.
Natomiast ucho środkowe boli, gdy:
- rozwinie się zapalenie błony bębenkowej,
- rozwinie się ostre zapalenie ucha środkowego,
- dojdzie do zapalenia wyrostka sutkowatego,
- rozwinie się nowotwór narządu słuchu,
- dojdzie do uszkodzenia błony bębenkowej na skutek urazu mechanicznego, ciśnieniowego lub akustycznego.
Z kolei zapalenie ucha wewnętrznego, czyli zapalenie błędnika, jest powikłaniem długotrwałego zapalenia ucha środkowego. W przebiegu stanu zapalnego u pacjenta mogą pojawić się zawroty głowy, zaburzenia widzenia, równowagi, słuchu (tzw. szumy uszne), oczopląs, nudności oraz wymioty. Tego rodzaju objawy są wskazaniem do niezwłocznej wizyty w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu lub otolaryngologa. Leczenie zapalenia ucha wewnętrznego wymaga hospitalizacji pacjenta. Nieleczona choroba może doprowadzić do całkowitej utraty słuchu lub zapalenia opon mózgowych.
Warto pamiętać, że bólem ucha mogą objawiać się również zaburzenia, które nie są związane z chorobami narządu słuchu. W takich przypadkach przyczyną dolegliwości najczęściej są choroby zębów, nerwoból nerwu trójdzielnego, zapalenie ślinianek, zapalenie jamy ustnej, choroby krtani, czy kręcz szyi.
Domowe sposoby na ból ucha – 3 propozycje, które możesz zastosować w domowym zaciszu
W warunkach domowych można zastosować tzw. babcine sposoby, które pomogą złagodzić ból ucha, jednak należy pamiętać, że do przewodu słuchowego nie powinno się niczego wkładać, ani wlewać bez konsultacji z lekarzem. Tego rodzaju działania mogą przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego, czego efektem będzie zintensyfikowanie dolegliwości.
Nasze sposoby na ból ucha są w pełni bezpieczne, jednak nie mogą zastąpić leczenia pod okiem lekarza. Stosuj je w oczekiwaniu na wizytę, aby przynieść sobie chwilową ulgę w bólu.
Ciepły okład
W uśmierzaniu bólu ucha może pomóc ciepły okład. Należy przygotować czysty ręcznik i namoczyć go w ciepłej wodzie lub owinąć nim butelkę, wypełnioną podgrzaną wodą. Pomocny może być również niewielki termofor (np. z pestkami wiśni). Pamiętaj, że rzeczy, które przykładasz w okolice ucha nie mogą być zbyt gorące, aby nie spowodować oparzeń.
Delikatnie przyłóż do bolesnej okolicy ciepły ręcznik lub termofor i odczekaj chwilę. Zwróć uwagę, aby materiał był dobrze odciśnięty, inaczej woda wpłynie do przewodu słuchowego, co może przyczynić się do pogorszenia Twojego stanu. Ciepło powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększa przepływ krwi przez tkanki, dzięki czemu są lepiej dotlenione. Wyższa temperatura może również pomóc upłynnić zalegającą w uchu wydzielinę.
Olejek kamforowy
Olejek kamforowy działa rozgrzewająco. Wykazuje także lekkie właściwości przeciwzapalne i znieczulające. W przypadku wystąpienia bólu ucha, należy nanieść kilka kropli na skórę wokół niego i delikatnie wmasować. Pamiętaj, aby nie uciskać bolesnej okolicy i w razie wystąpienia uczulenia na kamforę, szybko zmyć olejek ze skóry. Nie należy wpuszczać olejku do przewodu słuchowego, ponieważ może spowodować podrażnienia i przyczynić się do zwiększenia dolegliwości bólowych.
Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe
Przy bólu ucha można sięgnąć po leki przeciwbólowe, dostępne w aptece bez recepty. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem (nawet telefonicznie, umawiając wizytę w przychodni). Jeśli nie ma przeciwwskazań, takich jak choroby przewlekłe, czy stosowanie leków, z którymi preparaty przeciwbólowe mogłyby wchodzić w interakcje, możesz wybrać te, które jednocześnie działają przeciwzapalnie. Należy stosować je zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i nie przekraczać maksymalnej dziennej dawki leku.
Domowe sposoby – na co uważać?
Pamiętaj, że nie wszystkie domowe sposoby na ból ucha są bezpieczne. Należy uważać na polecane czosnek, cebulę i imbir. Chociaż wszystkie wykazują właściwości przeciwzapalne, wkładanie ich do ucha może spowodować podrażnienia, a nawet poważne uszkodzenia słuchu. Nie jest zalecane też wlewanie do ucha kropli i domowych roztworów bez wcześniejszej wizyty w gabinecie lekarskim.
Domowe sposoby na ból ucha – kiedy nie wystarczą i należy udać się do lekarza?
Ból ucha zawsze jest wskazaniem do skonsultowania się z lekarzem. Konieczne jest przeprowadzenie badania otoskopowego, aby ocenić stan narządu słuchu. To pozwoli ustalić przyczynę problemu i od razu wdrożyć odpowiednią terapię.
Z konsultacją lekarską nie można zwlekać, szczególnie gdy ból jest bardzo silny, pojawił się nagle lub towarzyszą mu: wysięk ropny, pogorszenie słuchu, czy gorączka. Brak odpowiedniego leczenia może mieć bardzo poważne konsekwencje, wliczając w to również powikłania mózgowe, jak i całkowitą utratę słuchu.
Ważne jest, aby w czasie leczenia stosować się do zaleceń lekarza i regularnie przyjmować przepisane leki. To pomoże szybko złagodzić ból ucha i zwalczyć przyczynę stanu zapalnego.
Podsumowanie
Za ból ucha odpowiadają różnego rodzaju procesy chorobowe. Często jest to: zapalenie ucha zewnętrznego, zanieczyszczenie przewodu słuchowego woskowiną, ciało obce, zapalenie ucha środkowego lub uraz. Niekiedy dolegliwości są związane z chorobami innych tkanek – np. zapaleniem ślinianek lub chorobami zębów. Domowe metody na ból ucha mogą pomóc w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów. Nie zastąpią jednak wizyty u lekarza, dlatego nie powinny być zamiennikiem specjalistycznego leczenia. Zalecane są ciepłe okłady, nacieranie olejkiem kamforowym lub przyjmowanie leków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty.
Źródła:
- D. Jurkiewicz, B. Zielnik-Jurkiewicz, Zapalenie ucha środkowego, “Medycyna po Dyplomie” 2012, nr 5.
- E. Bojanowska i in., Ból ucha a choroby innych narządów w obrębie głowy i szyi, “Ból” 2014, t. 15, nr 2, s. 39-42.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Data aktualizacji: 4.06.2024. Autor: Aleksandra Chojnowska
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [20.08.2024]