Apap Noc to pierwsze na polskim rynku połączenie sprawdzonego leku przeciwbólowego jakim jest Apap z łagodnie działającym składnikiem ułatwiającym zasypianie. Łagodzi ból, ułatwia zasypianie i zapobiega nocnym wybudzeniom spowodowanym odczuwaniem bólu.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Apap Noc:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- jeśli występują następujące schorzenia: ciężka niewydolność wątroby lub nerek, wirusowe zapalenie wątroby, jaskra, rozrost gruczołu krokowego, porfiria, astma oskrzelowa w fazie zaostrzenia;
- podczas leczenia inhibitorami MAO (leki stosowane w depresji) i w okresie do 2 tygodni od zaprzestania przyjmowania tych leków;
- u dzieci w wieku poniżej 12 lat;
- u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Przyjmowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:1 lub 2 tabletki na 30 minut przed snem.
Nie powinno się stosować leku dłużej niż 7 dni bez porozumienia z lekarzem.
Nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Apap Noc a inne leki
Leku APAP Noc nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol i difenhydraminę. W przypadku równoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych (warfaryny i innych pochodnych kumaryny), leków działających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy (takich jak leki nasenne, uspokajające i opioidowe leki przeciwbólowe), leków neuroleptycznych (stosowanych w stanach nadmiernego pobudzenia), leków przeciwdepresyjnych (fluoksetyna, paroksetyna, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne), leków przeciwdrgawkowych (fenytoina, karbamazepina, fenobarbital) oraz ryfampicyny (antybiotyk stosowany m.in. w leczeniu gruźlicy) przed przyjęciem leku należy poradzić się lekarza.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku nie stosować u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Apap Noc może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należą do nich:
Działania niepożądane występujące często (częściej niż u 1 na 100, ale rzadziej niż u 1 na 10 osób stosujących lek):- senność, zaburzenia uwagi, zawroty głowy;
- suchość błon śluzowych jamy ustnej, gardła i nosa;
Działania niepożądane występujące rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów stosujących lek):- reakcje nadwrażliwości, tj. pokrzywka, rumień, wysypka (w tym uogólniona), obrzęki;
- dezorientacja, niepokój;
- niewyraźne widzenie;
- tachykardia, arytmia;
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zaburzenia trawienia;
- świąd, pocenie się;
- zatrzymanie moczu.
Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek):- niedokrwistość, zahamowanie czynności szpiku kostnego, małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi), agranulocytoza (bardzo znaczne zmniejszenie lub brak krwinek białych), leukopenia (zmniejszenia ilości leukocytów), neutropenia (zmniejszenie ilości granulocytów obojętnochłonnych);
- obrzęk krtani, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny (zaburzenia świadomości, niska produkcja moczu, hiperwentylacja, znaczne osłabienie), zespół Stevens – Johnsona (pęcherzowy rumień wielopostaciowy), toksyczna nekroliza naskórka;
- zawroty głowy;- skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne;
- krwotok, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki;
- ostre uszkodzenie wątroby występujące najczęściej w wyniku przedawkowania paracetamolu, niewydolność wątroby, martwica wątroby, żółtaczka;
- plamica barwnikowa;
- martwica brodawek nerkowych podczas długotrwałego stosowania; nefropatie, tubulopatie (uszkodzenie nerek).
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Przechowywanie
Lek przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Nie stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i opakowaniu bezpośrednim (miesiąc/rok).
Składniki
1 tabletka powlekana zawiera:
Substancjami czynnymi leku są:
- Paracetamol 500 mg
- Difenhydraminy chlorowodorek 25 mg
Pozostałe składniki leku to: rdzeń tabletki: Skrobia żelowana, Powidon, Krospowidon, Kwas stearynowy, Celuloza mikrokrystaliczna, Karboksymetyloskrobia sodowa, Magnezu stearynian, Skrobia kukurydziana, Błękit brylantowy, Lak (E 133); otoczka: Opadry Blue YS-1-10524 (Hypromeloza, Tytanu dwutlenek (E 171), Makrogol 400, Błękit brylantowy, lak (E 133), Polisorbat 80, Carmina (E 132));
otoczka: Otoczka bezbarwna (Hypromeloza, Makrogol 400, Makrogol 8000).
Informujemy, iż produkty lecznicze mogą być zwracane wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego ich wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.